Partner serwisu
19 stycznia 2017

Łupkowa erupcja w USA: 120% poprawa wydajności, opłacalność wydobycia przy 40$

Kategoria: Z życia branży

Amerykańska rewolucja łupkowa nie tylko przetrwała okres niskich cen ropy, ale także wkracza z impetem w swój nowy etap. Od 2014 r. nastąpiła poprawa efektywności odwiertów sięgająca 70-120%. Wydobycie surowców niekonwencjonalnych stało się opłacalne nawet przy poziomie 40$ za baryłkę ropy.

Łupkowa erupcja w USA: 120% poprawa wydajności, opłacalność wydobycia przy 40$

Wszelkie dostępne dane wskazują, że wbrew nadziejom konkurentów, amerykańska rewolucja łupkowa nie zakończyła się wraz z cenowym krachem obserwowanym na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Załamanie rynków surowcowych zmusiło koncerny do przeglądu strategii inwestycyjnych, głębokich zmian strukturalnych, szukania nowych rozwiązań technologicznych oraz modyfikacji polityki koncesyjnej. W efekcie branża wychodzi z kryzysu wzmocniona, bardziej efektywna i gotowa do zwiększania produkcji.

W dość powszechnej opinii potężne spadki cen ropy, które obserwowaliśmy na przestrzeni 2014–2016, mogą być porównywane tylko z załamaniami z lat 1985–1986 oraz 2008–2009. W pierwszym przypadku państwa zrzeszone w OPEC (pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, chcącej zwiększyć swoje udziały w rynku) wywołały nadpodaż, która w poważnym stopniu przyczyniła się do gwałtownego osłabienia pozycji ZSRS i finalnego upadku „Imperium Zła”. Drugi bardzo trudny okres, na który wskazuje m.in. prof. Kenneth Rogoff z Uniwersytetu Harvarda, był spowodowany światowym kryzysem finansowym z lat 2008-2009, znacząco obniżającym popyt na „czarne złoto”.

Cały artykuł można znaleźć na energetyka24.com

 

 

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ