Partner serwisu
18 stycznia 2017

Synthos Chemical Award – 1 000 000 złotych nadal czeka

Kategoria: Z życia branży

Dobiegła końca pierwsza edycja Synthos Chemical Award – konkursu adresowanego do polskich naukowców, którzy swoją działalność naukową i badawczą realizują w dziedzinie chemii, z perspektywą realizacji przemysłowej. Kapituła Konkursowa zdecydowała o nieprzyznaniu głównej nagrody.

Synthos Chemical Award – 1 000 000 złotych nadal czeka

Konkurs Synthos Chemical Award ogłoszony został w kwietniu 2016 r. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody jest Synthos S.A. Głównym celem konkursu jest promocja, wyróżnienie i nagrodzenie najlepszego polskiego chemika – innowatora, którego odkrycie naukowe lub wynalazek został wdrożony lub ma szansę zostać wdrożonym, a tym samym wpływa na rozwój polskiego przemysłu chemicznego. Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę w wysokości 1 miliona złotych.

Do konkursu zgłoszonych zostało 19 prac, które zostały ocenione przez niezależną Kapitułę Konkursową. W jej skład wchodzą wybitni polscy naukowcy - prof. Stanisław Penczek (przewodniczący), prof. Karol Grela, prof. Bogdan Marciniec, prof. Krzysztof Matyjaszewski, prof. Mieczysław Mąkosza – oraz przedstawiciele Synthos S.A.

 – Kapituła Konkursu Synthos Chemical Award podjęła decyzję, aby w ramach obecnej edycji konkursu nie przyznawać nagrody głównej jak i wyróżnień przewidzianych w Regulaminie Konkursu – mówi prof. Stanisław Penczek, Przewodniczący Kapituły. – Otrzymane zgłoszenia nie spełniły wymagań Kapituły i nie zostały zakwalifikowane do części finałowej. Niektóre spośród zgłoszonych wniosków nie mogły zostać uznane, gdyż są raczej wynikiem pracy zespołowej, tymczasem Konkurs w obecnej edycji jest skierowany do pojedynczych naukowców. Zasugerowaliśmy Zarządowi Synthos S.A., aby kolejną edycję rozszerzyć o wnioski dotyczące prac wykonanych zespołowo.

– Synthos S.A. od lat rozwija działania badawczo-rozwojowe. Jednym z elementów budowania wartości firmy jest bowiem wzrost innowacyjności produktów. Poprzez konkurs chcemy zachęcić młodych naukowców do działań badawczych w dziedzinie chemii, a także propagować ich osiągnięcia. Wierzymy, że nasza inicjatywa przyczyni się do rozwoju polskiej nauki, a w konsekwencji również do rozwoju narodowej gospodarki. Milion nadal czeka na polskiego chemika–innowatora – powiedział Zbigniew Warmuz, prezes Synthos S.A.

Druga edycja Synthos Chemical Award zostanie ogłoszona w 2018 roku.

 

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ