Partner serwisu
17 stycznia 2017

Ropa w USA zyskuje 2 centy, Brent w Londynie traci 21 centów

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez zmian, a na giełdzie paliw ICE w Londynie spadają o 21 centów. Do połowy 2017 roku możliwe jest osiągnięcie równowagi podaż-popyt na rynkach paliw - podają maklerzy.

Ropa w USA zyskuje 2 centy, Brent w Londynie traci 21 centów

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,39 USD, po zwyżce o 2 centy.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 21 centów do 55,65 USD za baryłkę.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy.

Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih ocenił, że wywiązanie się producentów ropy z ustalonych kwot zmniejszenia dostaw tego surowca i prognozy wzrostu popytu na ropę na świecie powinny wystarczyć, aby do połowy 2017 roku nastąpiła równowaga na rynkach paliw.

– To oznacza, że nie będzie prawdopodobnie potrzeby przedłużania porozumień o mniejszych dostawach ropy – stwierdził przedstawiciel resortu energii Arabii Saudyjskiej.

Produkcja ropy w Chinach, których nie obejmują zawarte porozumienia o zmniejszeniu dostaw, również w tym roku ma spadać, co może także poprawić sytuację na rynkach paliw pod względem "cenowym".

– Rynek nadal śledzi, jak postępuje cięcie dostaw ropy z OPEC – mówi David Lennox, analityk Fat prophets w Sydney. – Ale innym ważnym tematem pozostaje sprawa jak wysoka będzie produkcja ropy w USA, jeśli ceny tego surowca utrzymają się w granicach 50 dolarów za baryłkę – dodaje.

W poniedziałek nie było transakcji "parkietowych" na NYMEX w Nowym Jorku. Był to wolny dzień w USA - święto M.L.Kinga. Transakcje elektroniczne z tego dnia zostaną zaksięgowane we wtorek.

W ubiegłym tygodniu surowiec na NYMEX zniżkował o 3 proc.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ