Partner serwisu
16 stycznia 2017

Ropa odbija się po najmocniejszym tygodniowym spadku notowań od listopada 2016

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym tygodniowym spadku od listopada 2016 r. W USA słabnie tempo uruchamiania nowych odwiertów ropy z łupków, a OPEC i inni dostawcy ropy na świecie zmniejszają produkcję surowca - podają maklerzy.

Ropa odbija się po najmocniejszym tygodniowym spadku notowań od listopada 2016

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,50 USD, po zwyżce o 13 centów, czyli 0,3 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 16 centów do 55,61 USD za baryłkę.

W USA po raz pierwszy od dłuższego czasu w końcu zmalała liczba otwieranych nowych odwiertów ropy z łupków. W ubiegłym tygodniu liczba ta spadła o 7 do 522 odwiertów - wynika z danych firmy Baker Hughes. Jednak od maja 2016 r. w USA przybyło ponad 200 nowych takich odwiertów, najwięcej od roku.

Tymczasem od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih poinformował w ubiegłym tygodniu, że Saudyjczycy zmniejszyli dostawy swojej ropy na rynki mocniej niż zakładała ustalona dla Arabii Saudyjskiej kwota. Teraz Arabia Saudyjska dostarcza dziennie mniej niż 10 mln baryłek ropy.

A z opublikowanych w ostatnią środę danych Departamentu Energii USA (DoE) wynika, że w ub. tygodniu amerykańskie zapasy ropy naftowej wzrosły o 4,1 mln baryłek, czyli 0,9 proc., do 483,01 mln baryłek. A analitycy spodziewali się ich wzrostu o 1,5 mln baryłek.

Zapasy ropy w USA są obecnie na najwyższym poziomie, jak na tę porę roku, od ponad 30 lat.

– W tym tygodniu kluczowe znaczenie będą miały dane o produkcji ropy w USA, biorąc pod uwagę dane o wzroście zapasów, jakie mieliśmy w minionym tygodniu, a także dalsze informacje z OPEC o zmniejszaniu dostaw ropy na rynki paliw – mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets w Sydney. – Wyższa produkcja ropy w USA stanowi taki opór dla rajdu cen surowca – ocenia.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 64 centy do 52,37 USD/b.

W ubiegłym tygodniu surowiec na NYMEX zniżkował o 3 proc.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ