Partner serwisu
10 stycznia 2017

Ropa lekko zyskuje; OPEC zapewnia, że dotrzyma umów, zapasy w USA w górę o 2 mln

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną, po spadku w poniedziałek o 3,8 proc. Kraje OPEC zapewniają, że dotrzymają podpisanych w ubiegłym roku umów o zmniejszeniu dostaw. Zapasy ropy w USA wzrosły prawdopodobnie w ubiegłym tygodniu o 2 mln baryłek - podają maklerzy.

Ropa lekko zyskuje; OPEC zapewnia, że dotrzyma umów, zapasy w USA w górę o 2 mln

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,03 USD, po zwyżce o 7 centów.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 8 centów do 55,02 USD za baryłkę.

1 stycznia 2017 r. rozpoczęło się zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

– Postępuje równoważenie rynku paliw – ocenia Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny Ayers Alliance Securities w Sydney. – Wszystko teraz sprowadza się do przestrzegania przez OPEC ustalonych kwot. Poziom 55 dolarów za baryłkę ropy jest trudny do przełamania, ponieważ jest postrzegany jako obszar, który może przyciągnąć większą podaż surowca – wskazuje.

Tymczasem chyba wzrosły amerykańskie zapasy ropy - o 2 miliony baryłek - oceniają analitycy. Zapasy surowca w Cushing, punkcie wysyłowym ropy WTI, wzrosły zaś prawdopodobnie w ubiegłym tygodniu o 100.000 baryłek.

Zapasy ropy w USA są obecnie na najwyższym poziomie, jak na tę porę roku, od ponad 30 lat.

W poniedziałek ropa w USA na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 2,03 USD, czyli 3,8 proc., do 51,96 USD za baryłkę.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ