Partner serwisu
04 stycznia 2017

Ropa drożeje; OPEC zmniejsza dostawy, Libia zwiększa, zapasy w USA chyba w dół

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,8 proc. po zniżce we wtorek o 2,6 proc. Kraje OPEC i inni dostawcy ropy na świecie rozpoczęli zmniejszanie produkcji, Libia za to zwiększa dostawy swojego surowca, ale ten kraj jest "wyłączony" z cięć ustalonych przez OPEC. W USA spodziewany jest zaś spadek zapasów ropy - podają maklerzy.

Ropa drożeje; OPEC zmniejsza dostawy, Libia zwiększa, zapasy w USA chyba w dół

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,76 USD, po zwyżce o 43 centy, czyli 0,8 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 43 centy, czyli 0,8 proc., do 55,90 USD za baryłkę.

1 stycznia 2017 r. rozpoczęło się zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu będzie niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

– W centrum uwagi będzie realizowanie przez OPEC zmniejszania dostaw ropy – mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny w Ayers Alliance Securities w Sydney.

Barratt prognozuje, że w I kwartale 2017 r. średnia cena ropy wyniesie 60 dolarów za baryłkę.

– Ceny ropy raczej nie wzrosną ponad ten poziom dopóki nie będzie potwierdzenia przez wskaźniki makro silnego wzrostu gospodarczego – wskazuje.

Barratt dodaje, że z pewnym sceptycyzmem należy traktować zwiększenie dostaw ropy przez Libię, po dwóch latach konfliktu wewnątrz tego kraju.

Tymczasem teraz rynki paliw czekają na informacje o amerykańskich zapasach ropy i jej produktów.

Analitycy oceniają, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 2,25 mln baryłek.

W środę dane o zapasach poda niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w czwartek zrobi to Departament Energii USA (DoE).

Zapasy ropy w USA wynoszą obecnie 486 mln baryłek i są na najwyższym poziomie, jak na tę porę roku, od ponad 30 lat.

We wtorek ropa w USA na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,39 USD, czyli 2,6 proc., do 52,33 USD za baryłkę. Był to najmocniejszy spadek notowań ropy od 14 grudnia 2016.

W 2016 roku surowiec na NYMEX zyskał 45 procent, a Brent na ICE Futures w Londynie zdrożała o 52 proc.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ