Partner serwisu
03 stycznia 2017

Rok 2016 w branży paliwowej: trwały zwrot na Bliski Wschód

Kategoria: Z życia branży

Rok 2016 był niezwykle dynamiczny dla polskich firm paliwowych ze względu na bardzo duże zawirowania na globalnych rynkach naftowych.  Premiowały one odbiorców surowca kosztem dostawców co zaowocowało nie tylko kupnem krótkoterminowych spotów z Bliskiego Wschodu przez PKN Orlen (Irak, Iran, Arabia Saudyjska) i Grupę Lotos (Iran, Azerbejdżan), , ale również zawarciem umowy długoterminowej pomiędzy pierwszym z wymienionych podmiotów i saudyjskim Saudi Aramco.

Rok 2016 w branży paliwowej: trwały zwrot na Bliski Wschód

Początek nowego roku to dobry moment na podsumowanie ostatnich 12 miesięcy i prognozę tego co wydarzy się w zakresie dostaw ropy w nadchodzącym czasie.

Dostawy z Bliskiego Wschodu stałym elementem krajobrazu nad Wisłą 

Zawarcie umowy pomiędzy PKN Orlen i Saudi Aramco nie było wcale łatwe. Saudyjczycy nie kwapili się z wejściem ze swoją ofertą na rynki, na których byli dotąd nieobecni, w dodatku rynki tradycyjnie rosyjskie. Tymczasem -co pokazało niedawne porozumienie kluczowych producentów ropy na świecie- Rijad potrzebował Moskwy by skutecznie walczyć ze zbyt niską ceną tego surowca.

Mimo tych przeciwności udało się – umowa została zawarta i co ważniejsze przedłużona. To pokazuje, że dostawy z Bliskiego Wschodu będą stałym elementem krajobrazu nad Wisłą (a szerzej w państwach gdzie swoje aktywa mają polskie podmioty) i Rosjanie będą musieli je uwzględniać w swoich rachubach. Do umowy z Saudi Aramco PKN Orlen może niebawem dołączyć analogiczne porozumienie z National Iranian Oil Company (NIOC), co powinno ugruntować zdobycze 2016 r. 

Cały artykuł można przeczytać na energetyka24.com

 

 

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ