Partner serwisu
08 grudnia 2016

Ceny ropy lekko się odbiły; OPEC musi przekonać innych producentów do cięcia

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko się odbiły, po spadku w ciągu poprzednich 2 sesji o 3,9 proc. OPEC musi przekonać innych dostawców ropy, aby obniżyli produkcję surowca - podają maklerzy.

Ceny ropy lekko się odbiły; OPEC musi przekonać innych producentów do cięcia

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,87 USD, po zwyżce o 10 centów, czyli o 0,2 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 2 centy do 53,02 USD za baryłkę.

30 listopada państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie. Umowa ma zacząć obowiązywać od początku 2017 r.

Rosja zadeklarowała zmniejszenie dostaw swojej ropy o 300 tys. baryłek dziennie. Na mniejsze dostawy zgadza się też Oman.

OPEC zaprosił na spotkanie w sobotę w Wiedniu 14 producentów ropy, m.in. z Meksyku, Kazachstanu, Bahrajnu, Kolumbii, Egiptu, Trynidadu i Tobago, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Brunei. Kartel chce omówienia sprawy szerszej współpracy państw producentów ropy naftowej w zmniejszeniu dostaw na rynki paliw.

Kartel może zaakceptować naturalny spadek dostaw ropy z krajów spoza OPEC i nie chce nalegać na "aktywne cięcie" - podają źródła zbliżone do OPEC.

– Dla rynków to weekendowe spotkanie kartelu i innych producentów ropy jest kolejnym ważnym wydarzeniem i potencjalnie może być bodźcem do wzrostu cen ropy – mówi Daniel Hynes, analityk Australia & New Zealand Banking Group w Sydney. – Poza Rosją, w innych krajach poparcie dla zmniejszenia dostaw ropy jest "letnie" – dodaje.

Tymczasem zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,36 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 485,756 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Za to zwiększyły się one w Cushing, punkcie wysyłowym ropy, aż o 3,78 mln baryłek - najmocniej od 2009 roku.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,16 USD do 49,77 USD za baryłkę.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ