Partner serwisu
30 listopada 2016

Science Award Electrochemistry

Kategoria: Z życia branży

Dr William Chueh z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii otrzymał międzynarodową nagrodę „Science Award Electrochemistry 2016” przyznawaną przez firmy Volkswagen i BASF. Jury złożone z przedstawicieli firm BASF, Volkswagen oraz środowisk akademickich doceniło wybitne osiągnięcia badawcze laureata w dziedzinie magazynowania i konwersji energii.

Science Award Electrochemistry

Z okazji 5. edycji ceremonii wręczenia tej narody, przyznano także nagrodę specjalną za badania stosowane. Otrzymał ją dr Martin Ebner z Uniwersytetu ETH w Zurychu za znakomitą pracę badawczą w zakresie szybkiego ładowania akumulatorów litowo-jonowych.

Dr William C. Chueh jest adiunktem na Wydziale Materiałoznawstwa i Inżynierii oraz członkiem Precourt Institute for Energy na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Wyniki prowadzonych przez niego badań przyczyniły się do lepszego zrozumienia podstawowych procesów dynamicznych zachodzących w akumulatorach, ograniczających ich wydajność oraz żywotność. Badania te przygotowały grunt do dalszego doskonalenia akumulatorów litowo-jonowych i istotnej poprawy ich parametrów. Poprzez wizualizacje reakcji elektrochemicznych zachodzących w skali od dziesiątych części mikrona do ułamków nanometra, dr Chueh poczynił bezprecedensowe ustalenia dotyczące projektowania materiałów funkcjonalnych o nowatorskim składzie i strukturze. Finansowy wymiar otrzymanej przez niego „Science Award Electrochemistry” to 50 000 euro.

Dr Martin Ebner uzyskał stopień doktorski w dziedzinie materiałoznawstwa na Uniwersytecie ETH w Zurychu. W swoich badaniach koncentruje się na nowych metodach przyspieszania ładowania akumulatorów litowo-jonowych z wykorzystaniem elektrod poddawanych nowatorskiemu procesowi obróbki przy jednoczesnym obniżaniu kosztów ich produkcji. Martin Ebner pracuje nad innowacyjnymi anodami do akumulatorów, które umożliwiają ich szybkie ładowanie i ograniczają problemy związane ze spadkiem wydajności. Latem 2015 roku Ebner otrzymał finansowanie w ramach programu ETH Pioneer Fellowship i założył start‑up Battrion AG w Lucernie, zajmujący się komercjalizacją jego innowacji. Wysokość nagrody specjalnej za badania stosowane to 15 000 euro.

– Celem firmy BASF jest tworzenie chemii dla zrównoważonej przyszłości. Wiemy, że akumulatory są podstawą elektromobilności. Potencjał systematycznego postępu technologicznego w tej dziedzinie jest ogromny, ale nie brakuje też wyzwań naukowych, które musimy przezwyciężyć – powiedział wygłaszający laudację dr Martin Brudermüller, wiceprzewodniczący rady dyrektorów zarządzających oraz chief technology officer w firmie BASF. – Elektrochemia jest jedną z podstawowych dziedzin badań nad zrównoważoną mobilnością przyszłości. Dlatego potrzebujemy wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez najlepszych naukowców z całego świata, którzy inspirują się wzajemnie i stoją na czele zespołów badawczych, nieustannie opracowujących coraz nowsze i coraz doskonalsze rozwiązania.

 

Dr Ulrich Eichhorn, head of group research and development w firmie Volkswagen AG, podkreślił nadrzędne znaczenie napędu elektrycznego dla przyszłej mobilności: – W Grupie Volkswagen realizujemy precyzyjną strategię wprowadzania pojazdów zasilanych akumulatorami elektrycznymi do seryjnej produkcji. Reprezentują one wiele naszych marek i są oferowane w różnych segmentach rynku. Jednakże głównym warunkiem sukcesu na rynku masowym jest opracowanie mocniejszych akumulatorów. W dziale badań i rozwoju Grupy Volkswagen koncentrujemy się na ścisłej współpracy nie tylko z partnerami z branży, ale także z wybitnymi przedstawicielami świata nauki. Laureaci naszej nagrody są autorami znakomitych innowacyjnych i kreatywnych pomysłów w tej dziedzinie.

Znajomość procesów elektrochemicznych oraz ich zastosowania w dziedzinie materiałów, ogniw oraz systemów przechowywania jest kluczem do opracowania przyszłych urządzeń służących do magazynowania energii. Bez tych technologii nie można zapewnić przyjaznego dla klimatu i oszczędzającego zasoby zaopatrzenia w energię ze źródeł odnawialnych ani budować układów napędowych na potrzeby przyszłych systemów elektromobilności. Obecne urządzenia do magazynowania energii wciąż nie zapewniają wydajności oczekiwanej przez odbiorców energii i użytkowników pojazdów. Dlatego firmy Volkswagen i BASF starają się motywować badaczy pracujących na uczelniach i w korporacjach do jeszcze większego zaangażowania w dziedzinie elektrochemii i jej zastosowań.

Science Award Electrochemistry

Międzynarodowa nagroda „Science Award Electrochemistry” wspiera autorów największych osiągnięć naukowo-technicznych oraz dynamizuje rozwój wysokowydajnych urządzeń do magazynowania energii. Doroczna nagroda jest przyznawana od 2012 roku, a jej laureatami zostają naukowcy prowadzący badania w placówkach naukowych na całym świecie. Łączna pula nagród wynosi 100 000 euro, z czego 50 000 euro przypada na pierwszą nagrodę. W 2016 roku, z okazji piątej edycji nagrody, przyznano również nagrodę specjalną w wysokości 15 000 euro, jako wyraz uznania osiągnięć w dziedzinie badań stosowanych. www.science-award.com.

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ