Partner serwisu
22 listopada 2016

60 mln zł dofinansowania dla start-upów

Kategoria: Z życia branży

Dziesięć firm uzyska ok. 60 mln zł dofinansowania na realizację programów akceleracyjnych dla start-upów - poinformowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. To efekt programu Start In Poland. Program akceleracyjny - jak tłumaczy wiceminister Emilewicz - to inaczej szkoła przedsiębiorczości, w której zdobywa się kompetencje, poznaje rynek i uczy się sprzedaży.

60 mln zł dofinansowania dla start-upów

Ma on służyć opracowaniu i przeprowadzeniu programów akceleracyjnych, w których start-upy – nowe spółki technologiczne – będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami. Start-upy przejdą autorski program stworzony w partnerstwie korporacji z doświadczonymi akceleratorami, dzięki któremu uzyskają nie tylko wsparcie finansowe, ale też dostęp do ekspertów, zasobów, kompetencji, infrastruktury, nowych klientów i rynków zbytu.

To pilotażowy konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach rządowego programu Start In Poland. Jego celem jest połączenie potencjału start-upów z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa. Konkurs finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020

61 firm

W konkursie o dofinansowanie ubiegało się 61 podmiotów. Reprezentanci małych i dużych firm mieli możliwość osobistego zaprezentowania projektu w PARP. Wśród ekspertów, którzy oceniali projekty, znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wsparcie przyznano tym, którzy w najwyższym stopniu spełniali kryteria konkursu, czyli przedstawili nowatorskie rozwiązania, profesjonalny plan rozwoju start-upów objętych akceleracją oraz wykazali się doświadczeniem w podobnych działaniach.

Jak przekazała prezes PARP Patrycja Klarecka, do konkursu zgłosiły się spółki z o.o., fundacje, spółki akcyjne i parki naukowo-technologiczne. 10 wybranych firm to: FundingBox Accelerator Sp. z o.o., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, HardGamma Ventures Sp. z o.o., Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Huge Thing Sp. z o.o., DGA S.A., Ideo Sp. z o.o., techBrainers Sp. z o.o. Rozwiązania, jakie proponują dotyczą m.in. technologii geoinformacyjnej, sensoryki, robotyki, energetyki, żywności, ochrony zdrowia transportu i medycyny.

– Zainteresowanie pilotażem przerosło nasze oczekiwania. Udało się nam zmobilizować bardzo dużą liczbę nie tylko potencjalnych akceleratorów, ale przede wszystkim dużych przedsiębiorstw, w tym spółek z udziałem Skarbu Państwa, których potencjał i otwarcie na start-upy może sprawić, że na rynku pojawią się nowe produkty i usługi. Liczymy, że za dwa lata pojawi się 200 nowych innowacyjnych firm – powiedziała w poniedziałek na konferencji wiceminister Emilewicz.

Początkowo budżet tego konkursu wynosił 35 min zł, ale ze względu na duże zainteresowanie oraz wysoki poziom złożonych projektów został zwiększony do 60 mln zł.

– Sfinansowanie dziesięciu programów akceleracyjnych zamiast planowanych początkowo sześciu pozwoli nam wypracować docelowy model najbardziej efektywnych mechanizmów akceleracji start-upów. Zamierzamy od samego początku aktywnie współpracować z uczestnikami pilotażu, dzielić się najlepszymi praktykami. Chcemy wykorzystać zainteresowanie dużych firm współpracą ze start-upami i planujemy uruchomić niebawem branżowy program akceleracyjny w zakresie elektromobilności – zapowiedziała prezes PARP. Jak dodała, zgodnie z regułami konkursu maksymalna dotacja może wynieść 6 mln zł.

Przekazała, że PARP chce już w grudniu br. podpisać pierwsze umowy z 10 firmami, co oznacza, że jeszcze w tym roku będą one mogły rozpocząć działania projektowe na rzecz start-upów.

– Każdy z akceleratorów musiał zadeklarować, że w całym programie akceleracyjnym minimum 20 podmiotów weźmie udział i skutecznie ten program zakończy. Możemy się spodziewać, że przynajmniej 200 innowacyjnych firm będzie mogło w tym pilotażu wziąć udział. Tym działaniem chcemy przetestować różnego typu rozwiązania - przede wszystkim to, czy warto robić akceleracje dla kilku firm, czy lepiej, żeby odbiorcą była jedna firma? Czy program jest dedykowany jednemu obszarowi, czy kilku obszarom? – mówiła Klarecka.

Cały program Start In Poland przewiduje prawie 3 mld zł na rozwój start-upów w Polsce. Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. To największy tego rodzaju program w Europie Środkowo Wschodniej.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ