Partner serwisu
15 listopada 2016

Dobry kwartał Grupy CIECH

Kategoria: Z życia branży

Grupa CIECH zanotowała kolejny kwartał dobrych wyników – wzrosły zarówno przychody jak i zyski.  W okresie trzech kwartałów 2016 roku EBITDA znormalizowana (Z) Grupy wyniosła 646,9  mln zł (wzrost o 11,5% r/r), a marża EBITDA (Z) ukształtowała się na poziomie 25,4%, co oznacza wzrost o 1,8 p.p. r/r. Tak dobre wyniki to efekt konsekwentnej realizacji strategii opartej na rozwoju organicznym, wzroście efektywności produkcji i optymalizacji kosztowej.

Dobry kwartał Grupy CIECH
  • Skonsolidowane przychody Grupy CIECH za trzy kwartały 2016 r. wyniosły 2547,5 mln zł (wzrost o 3,6% r/r), natomiast w samym trzecim kwartale wyniosły 853,9 mln zł (wzrost o 6,6% r/r).
  • Zysk operacyjny po uwzględnieniu amortyzacji (EBITDA) po korektach normalizacyjnych (Z) wyniósł 646,9 mln zł (wzrost o 11,5% r/r).  Grupa wygenerowała wolne przepływy pieniężne na poziomie 211 mln zł w okresie styczeń-wrzesień 2016 roku wobec 58 mln zł w analogicznym okresie 2015 roku)
  • Wskaźnik ROE (zwrot na kapitale) wzrósł po trzech kwartałach 2016 roku do 26,4% z 20,6% rok wcześniej.
  • Koszty finansowe Grupy spadły w okresie styczeń-wrzesień 2016 roku do poziomu 39,21 mln zł z poziomu 95,28 mln rok wcześniej, co było efektem restrukturyzacji zadłużenia przeprowadzonej przez spółkę w 2015 roku.
  • Grupa CIECH rozwija sprzedaż pod względem geograficznym (w Europie, Afryce i Azji) oraz portfolio produktowego (szczególnie w segmencie AGRO, poprzez nowe rejestracje produktów ochrony roślin za granicą i intensywne prace w obszarze badawczo-rozwojowym).

 

– Doskonalimy proces produkcji sody oraz wykorzystujemy przeprowadzone inwestycje w nowe moce produkcyjne w fabrykach w Polsce i Rumunii. Wzmacniamy segment organiczny zwiększając eksport produktów AGRO oraz przeprowadzając nowe rejestracje produktów. Jednocześnie pracujemy nad zwiększeniem efektywności kosztowej i redukujemy poziom zadłużenia realizując zapisy strategii Grupy.  Dobre wyniki potwierdzają, że podjęte działania przynoszą wymierne korzyści firmie, jej pracownikom i akcjonariuszom. Naszym celem jest przekształcenie CIECH w profesjonalnie zarządzaną firmę o silnej pozycji międzynarodowej. Mamy w tym zakresie pełne wsparcie naszego inwestora strategicznego – Grupy Kulczyk Investments – mówi Maciej Tybura, prezes zarządu CIECH.

Korzystnie na  wyniki Grupy CIECH za okres trzech kwartałów 2016  wpłynęło otoczenie ekonomiczne: atrakcyjny kurs walutowy złotego i rumuńskiego leja oraz niższe ceny surowców w porównaniu
do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Nowe inwestycje w segmentach Sodowym i KiS, rozwój AGRO

W obszarze produkcji sody Grupa CIECH wykorzystuje efekty inwestycji, które umożliwiły zwiększenie mocy wytwórczych w fabrykach należących do Grupy (zakończona inwestycja Soda+200) i w efekcie wzrost przychodów. Kontynuowane są działania optymalizacyjne w zakresie wydajności produkcji, wyższej jakości sody oraz wprowadzania do sprzedaży produktów bardziej przetworzonych, co przekłada się na wyższe marże.

Grupa CIECH intensywnie rozwija segment AGRO realizując zapisy strategii mówiące o podwojeniu udziałów na polskim rynku środków ochrony roślin. Dynamiczne prace badawczo-rozwojowe umożliwiają kolejne rejestracje nowych produktów i substancji aktywnych w Polsce i na rynkach zagranicznych. Ekspansja na rynki zagraniczne wyrażona była w wzrostem przychodów z eksportu  w segmencie środków ochrony roślin w okresie styczeń-wrzesień 2016 roku o ponad 100% r/r. Oprócz intensywnego rozwoju organicznego
w tym obszarze Grupa CIECH uważnie obserwuje rynek w kontekście potencjalnych transakcji fuzji i przejęć. Na początku listopada złożyła ofertę na zakup spółek segmentu AGRO koncernu SAPEC i choć finalnie spółki zostały sprzedane innemu podmiotowi, zarząd CIECH nadal konsekwentnie analizuje rynek pod kątem zidentyfikowania najbardziej atrakcyjnych celów akwizycyjnych.

W segmencie Krzemiany i Szkło po uruchomieniu w czerwcu 2016 roku nowego pieca przez spółkę CIECH Vitrosilicon w zakładzie w Iłowej, Grupa CIECH rozpoczęła realizację długoterminowego (do 2025 roku) kontraktu z firmą Solvay na dostawę szklistego krzemianu sodu o łącznej wartości ok. 550 mln zł.

– Rozwijamy i dywersyfikujemy nasze portfolio produktowe. Jesteśmy nie tylko drugim producentem sody w Europie oraz największym producentem środków ochrony roślin w Polsce, ale także czołowym graczem na rynku żywic i pianek poliuretanowych w kraju  – dodaje Maciej Tybura.

Wiarygodność globalnej firmy

Obecnie ponad 50 proc. przychodów Grupy CIECH pochodzi ze sprzedaży produktów poza granicę Polski, głównie do  Europy, ale także do Azji, Afryki i na Bliski Wschód. Międzynarodowy wymiar działalności CIECH wspiera także decyzja o rozpoczęciu notowań akcji Grupy na giełdzie we Frankfurcie od 23 sierpnia 2016 roku.

- Produkty CIECH trafiają na ok. 100 rynków na całym świecie. Obecność na giełdzie frankfurckiej jeszcze bardziej zwiększa naszą wiarygodność w kontaktach z kontrahentami – mówi Maciej Tybura.  

CIECH to pierwsza polska spółka notowana na drugiej co do wielkości giełdzie w Europie. W ten sposób CIECH ma szansę być bezpośrednio porównywany z międzynarodowymi gigantami przemysłu chemicznego jak BASF czy K+S oraz zyskuje dostęp do dużego i płynnego rynku kapitałowego.

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ