Partner serwisu
08 listopada 2016

Bezpieczeństwo bez kompromisów

Kategoria: Z życia branży

25 października firma BASF Polska wzięła udział w Seminarium Bezpieczna Chemia. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Programu Bezpieczna Chemia, do którego firma BASF Polska przystąpiła w charakterze partnera strategicznego w czerwcu tego roku. Podczas wydarzenia przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, a także spółek członkowskich PIPC poruszali tematykę bezpieczeństwa procesowego oraz bezpieczeństwa pracy w zakładach przemysłowych.

Bezpieczeństwo bez kompromisów

Jednym z prelegentów był Radosław Gajda, Kierownik Działu EHSQ w firmie BASF Polska, który przedstawił założenia wewnętrznego programu zarządzania bezpieczeństwem w organizacji, a także przybliżył wdrażanie programu mającego napędzać kulturę bezpieczeństwa wśród pracowników.

– Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla firmy BASF. Celem naszych działań jest ciągłe doskonalenie systemu bezpieczeństwa i podnoszenie go na wyższy poziom, tak, aby ograniczać ryzyko powstania wypadku do minimum, zarówno w trakcie skomplikowanych operacji podczas produkcji, jak i również w pozornie przyjaznym środowisku biurowym. Jako firma chemiczna, czujemy się szczególnie odpowiedzialni za naszych pracowników, dlatego staramy się wdrażać wszelkie najlepsze praktyki, które nie tylko wynikają z przepisów, ale przede wszystkim wpływają na zmianę kultury oraz indywidualne podejście do bezpieczeństwa. Chcemy zainicjować w pracownikach przejście z postawy „musisz” w kierunku „chcę” być bezpieczny – mówił Radosław Gajda.   

Wewnętrzny system zarządzania bezpieczeństwem w firmie BASF oparty jest na założeniach programu „Responsible Care”, które wiążą się z realizacją dobrowolnych i bezkompromisowych działań na rzecz wzrostu bezpieczeństwa procesowego, ochrony środowiska czy ochrony zdrowia. System ten jest znany z niezwykle wysokiej jakości i zakłada ciągłe doskonalenie w zakresie bezpieczeństwa. Wdrażanie zmian poprzedza drobiazgowe planowanie, a zasadność i efektywność poczynionych kroków jest każdorazowo walidowana. Ponadto wszelkie elementy systemu poddawane są cyklicznym i szczegółowym audytom, co sprzyja ciągłemu doskonaleniu, wyciąganiu wniosków i stawianiu celów na przyszłość.

– Aby system zarządzania bezpieczeństwem funkcjonował sprawnie i mógł ulegać doskonaleniu, jego rozwój powinien dokonywać się na wszystkich poziomach – od zakresu aktywności znamiennych dla zarządu po działania wykonawcze. Współdziałanie segmentów tego systemu może być łatwiej osiągane dzięki efektywnemu ich komunikowaniu wśród pracowników – powiedział Radosław Gajda.

Przykładem takich działań realizowanych w firmie BASF Polska była wewnętrzna kampania pracownicza „Świeć Przykładem”, która miała na celu podniesienie ogólnej świadomości w zakresie rozpoznawania ryzyka oraz budowanie kultury bezpieczeństwa opartej na indywidualnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo. Kampania „Świeć Przykładem” oparta była na 4 filarach: „prowadź”, „działaj”, „mów” i „obserwuj” i była szeroko komunikowana wśród pracowników, co przyniosło widoczne efekty w postaci większego otwarcia na dialog dotyczący budowania bezpiecznego środowiska pracy.

 

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ