Partner serwisu
25 października 2016

Minister energetyki Rosji: rozważamy metody stabilizacji rynku ropy

Kategoria: Z życia branży

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak, który w Wiedniu bierze udział w spotkaniu "Dialog energetyczny OPEC-Rosja", powiedział w poniedziałek, że Moskwa rozwija współpracę z kartelem i może poprzeć zamrożenie wydobycia ropy, by ustabilizować rynek.

Minister energetyki Rosji: rozważamy metody stabilizacji rynku ropy

Nowak dodał w rozmowie z dziennikarzami, że Rosja i OPEC dyskutują o "konkretnych liczbach" i poszczególnych scenariuszach ograniczenia wydobycia ropy, nie tylko przez państwa członkowskie kartelu i Rosję. "Omawiana jest cała produkcja (surowca) oraz jego podaż i popyt, aby sformułować trafne prognozy" - wyjaśnił.

Według rosyjskiego ministra przedmiotem rozmów w Wiedniu są też różne metody uspokojenia rynków naftowych oraz możliwe "mechanizmy porozumienia między Rosją a OPEC".

Minister wyraził też nadzieję, że w przyszłości wzrośnie popyt na gaz i ropę oraz przypomniał, że "OPEC zawsze podejmował kroki mające na celu zrównoważenie rynku (ropy)".

W niedzielę Nowak spotkał się w Rijadzie z ministrem energetyki Arabii Saudyjskiej Chalidem ibn Abd al-Aziz al-Falihem, który oznajmił, że okres niskich cen ropy i bessy na rynkach naftowych dobiega końca.

Al-Falih pochwalił też "dobre relacje" między jego krajem a Rosją i poinformował, że doszło do "zbliżenia stanowisk" Moskwy i Rijadu w kwestiach dotyczących ropy.

10 października, biorąc udział w zorganizowanym w Stambule Światowym Kongresie Energetycznym prezydent Władimir Putin oznajmił, że Rosja gotowa jest porozumieć się z OPEC w sprawie zamrożenia lub ograniczenia wydobycia ropy, by ustabilizować rynki.

Rijad to faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC. Arabia Saudyjska i Rosja zaspokajają wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.

Państwa OPEC, Rosja oraz inni producenci ropy, których budżety ucierpiały na skutek utrzymujących się od dawna niskich cen surowca, spotkały się we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowego Forum Energetycznego (IEF), w nadziei na wypracowanie wspólnego stanowiska, mającego ustabilizować rynki naftowe przed oficjalnym szczytem OPEC planowanym na listopad w Wiedniu.

(PAP)

Fot. ilustracyjne: 123f

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ