Partner serwisu
20 października 2016

Ceny ropy w USA spadają: amerykańskie zapasy ropy w dół już 6 raz w ciągu 7 tygodni

Kategoria: Paliwa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, chociaż są blisko najwyższego poziomu od 15 miesięcy. Z oficjalnych danych wynika, że amerykańskie zapasy ropy naftowej zmniejszyły się w ubiegłym tygodniu o ponad 5 milionów baryłek - informują maklerzy.

Ceny ropy w USA spadają: amerykańskie zapasy ropy w dół już 6 raz w ciągu 7 tygodni

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,42 USD, po zniżce o 18 centów, czyli 0,4 proc.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 9 centów do 52,58 USD za baryłkę.

We wtorek wyliczenia dotyczące zapasów ropy i jej produktów w USA w ub. tygodniu podał niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). Wynika z nich, że zapasy surowca spadły o 3,8 miliona baryłek.

W środę swoje dane o zapasach paliw przedstawił z kolei Departament Energii USA (DoE).

Zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu o 5,25 mln baryłek, czyli 1,1 proc., do 468,7 mln baryłek - podał DoE. Analitycy oceniali, że zapasy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 2,1 mln baryłek.

Zapasy ropy spadły już 6 raz w ciągu ostatnich 7 tygodni.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,24 mln baryłek, czyli 0,8 proc. do 155,7 mln baryłek - wynika z raportu DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,47 mln baryłek, czyli o 1,1 proc., do 228 mln baryłek.

- Zapasy ropy naftowej w USA zmierzają we właściwym kierunku, chociaż nadal są one bardzo wysokie - mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets w Sydney.

- Rynek pozytywnie reaguje na możliwość zniknięcia z rynku części ropy w konsekwencji porozumienia OPEC w tej sprawie - dodaje.

Kilkanaście dni temu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Końcowe porozumienie w sprawie cięcia dostaw ropy może zostać podpisane podczas listopadowego spotkania OPEC.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,31 USD, czyli 2,6 proc., do 51,60 USD za baryłkę.

(PAP)
fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ