Partner serwisu
11 października 2016

Innowacyjna powłoka podłogowa

Kategoria: Z życia branży

Alifatyczny termoplastyczny elastomer poliuretanowy (TPU) Elastollan® firmy BASF stanowi podstawowy składnik innowacyjnych powłok stosowanych w produkcji stylizowanych podłóg modułowych oraz innych powierzchni dekoracyjnych.

Innowacyjna powłoka podłogowa

To nowo opracowane rozwiązanie oferowane jest przez międzynarodowego producenta papieru i opakowań papierowych, Mondi, pod nazwą podłoga roomskin® jako powłoka kompozytowa złożona z zadrukowanej warstwy nośnej oraz warstwy nawierzchniowej wykonanej z poliuretanu termoplastycznego (TPU).

Ta elastyczna, wysokoprzezroczysta warstwa nawierzchniowa jest wyjątkowo cienka i bardzo wytrzymała. Wykorzystuje się ją głównie w produkcji nowych typów powłok podłogowych, stanowi doskonały materiał dekoracyjny i przyjemnie się po niej chodzi. Ponadto, istnieje możliwość zamówienia konkretnych powierzchni o strukturze dopasowanej do danego wykończenia. Dla BASF oznacza to rozszerzenie zakresu zastosowania różnych gatunków Elastollanu alifatycznego produkowanego przez firmę. Oprócz dotychczasowych zastosowań, np. w produkcji szklanych przekładek międzywarstwowych czy folii samochodowych zabezpieczających przed powstawaniem odprysków powłoki lakierniczej, tworzywo to jest teraz również wykorzystywane w produkcji podłóg.

Gatunki Elastollanu na bazie surowców alifatycznych są odporne na działanie światła, posiadają typową dla tego rodzaju materiałów wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz są dostępne w szerokim zakresie twardości: od 75A do 80D wg skali Shore'a. Dzięki temu, że Elastollan jest materiałem niskoemisyjnym oraz bezwonnym, spełnia on bez problemu wymagania wytycznych niemieckiej Komisji ds. oceny szkodliwości zdrowotnej materiałów budowlanych (AgBB). Te rozwiązanie zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniach, zarówno w domu, jak i w budynkach publicznych. Zastosowanie tego typu warstwy nawierzchniowej sprawia również, że podłogi spełniają wymagania certyfikatu „Blue Angel” (niebieski anioł). Certyfikat ten przyznawany jest produktom spełniającym wysokie wymagania w zakresie ochrony środowiska, ochrony zdrowia oraz właściwości użytkowych. Ten nowy rodzaj powłoki stanowi więc alternatywę dla podłóg zawierających PCV.

Nowe zastosowanie o dużym potencjale

To Grupa Mondi wpadła na pomysł zastosowania Elastollanu w produkcji podłóg. – Dzięki wieloletniej współpracy z ekspertami w dziedzinie materiałów z firmy BASF mogliśmy wcielić nasz pomysł w życie
i opracować przezroczystą powłokę nawierzchniową na bazie Elastollanu, którą można wykorzystać w produkcji podłóg – powiedział Dr Alexander Ohneiser z Działu zastosowań i rozwoju procesów Grupy Mondi. – To tworzywo sztuczne stanowi idealny wybór ze względu na zróżnicowany profil właściwości. Elastollan umożliwia nam spełnianie najbardziej restrykcyjnych wymogów jakościowych na rynku podłóg. Materiał ten umożliwia zatem wytwarzanie wyjątkowej w dotyku powłoki dekoracyjnej o niezwykle wysokiej odporności na zużycie.

Elastollan pozwolił Grupie Mondi zdobyć klienta – międzynarodowego producenta podłóg, firmę Egger. Firma Egger z dużym powodzeniem wykorzystuje już rozwiązanie roomskin w produkcji swojej nowej podłogi Design i jest pod dużym wrażeniem wysokiej wytrzymałości materiału oraz właściwości ekologicznych tego rozwiązania. „Wgniecenia powstające w wyniku codziennego użytkowania naprawiają się same. Powłoka nawierzchniowa TPU stosowana w naszych stylizowanych drewnianych podłogach umożliwia nam oferowanie naszym klientom rozwiązania zapewniającego wyższą wytrzymałość, lepsze własności akustyczne pomieszczenia oraz wyższy komfort użytkowania” — mówi Stephan Unger, kierownik Zespołu ds. sprzedaży detalicznej w firmie Egger.

W przyszłości Mondi zamierza dalej rozwijać swoje rozwiązanie, również przy wsparciu ze strony BASF. Celem Grupy jest otwarcie dodatkowych segmentów rynkowych dla folii i powłok na bazie Elastollanu.

Ze względu na szeroki zakres właściwości, Elastollan firmy BASF znajduje szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu, takich jak motoryzacja, inżynieria mechaniczna, medycyna, jak również sport i rekreacja. Otrzymywany metodą wyciskania Elastollan wykorzystywany jest do produkcji włókien, profili, rur, węży, jak również osłon kablowych i folii.

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: freeimages.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ