Partner serwisu
28 września 2016

Zakończyło się II Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2016

Kategoria: Bezpieczeństwo

Konieczność zwiększenia wzajemnej współpracy w sferze cyberbezpieczeństwa na każdym poziomie - rządów, firm i instytucji – to jeden z najważniejszych wniosków zakończonej właśnie konferencji CYBERSEC 2016. Krakowskie forum to najważniejsze wydarzenie dotyczące bezpieczeństwa cyberprzestrzeni w Europie. Wnioski wypracowane podczas CYBERSEC zostaną przygotowane w formie konkretnych rekomendacji.

Zakończyło się II Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2016

Współpraca

To właśnie słowo współpraca było odmieniane w czasie CYBERSEC przez wszystkie przypadki. – Gdybym miał wybrać najbardziej popularny hashtag w trakcie tej konferencji to bez wątpienia byłoby to właśnie słowo współpraca – mówił Tomasz Zdzikot, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Spraw Wewnętrznych. Joanna Świątkowska, dyrektor programowy CYBERSEC, ekspert Instytutu Kościuszki, nie jest zaskoczona, że współpraca wybija się jako jedno z głównych przesłań płynących z forum.  - W ogłoszonym niedawno projekcie Komisji Europejskiej Partnerstwa Publiczno-Prywatnego promowana jest europejska współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. To bardzo ważna inicjatywa, w której nie powinno zabraknąć również polskich firm. Także implementacja dyrektywy NIS dotyczącej bezpieczeństwa sieci i informacji, która zakłada wielopoziomową współpracę i wdrażanie instrumentów, które podniosą poziom cyberbezpieczeństwa, pomoże w sposób systemowy podejść do współpracy publiczno-prywatnej w tym obszarze. Myślę, że to dobry prognostyk na przyszłość – podsumowuje Świątkowska. Tunne Kelam, Eurodeputowany z Estonii zwraca jednak uwagę, że wciąż są państwa, które nie rozumieją potrzeby wzajemnej współpracy w dziedzinie cyberbepieczeństwa, zwłaszcza w obszarze militarnym: - Czynimy postępy na poziomie deklaracji, co jest dobre, ale nadal mamy problemy z realizacją.

Realna walka z cyberprzestępczością

Tymczasem, jak podkreślają uczestnicy CYBERSEC, wzajemna współpraca powinna dotyczyć wymiany doświadczeń i wiedzy dotyczącej najnowszych rozwiązań. Tylko w ten sposób realnie będziemy mogli walczyć z cyberprzestępczością i cyberterroryzmem, także tym wymierzonym w całe państwa.  - Wojsko i administracja musi być krok przed grupami stanowiącymi zagrożenie dla całych krajów. Jednocześnie, musi pojawić się odpowiedni poziom zabezpieczeń działań wojskowych, tak aby pomogły dalej sprawnie przeciwdziałać uderzeniu "pociskiem", który ma wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne – podkreśla Nigel Inkster, były Dyrektor Operacji oraz Wywiadu w brytyjskim MI6. – Musimy wspólnie przygotować scenariusze odparcia ataków, które mogą się zdarzyć w przyszłości. Wzajemne zaufanie jest kluczowe i musimy je budować. Pamiętajmy, że dziś możemy być zaatakowani w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie i to jest właśnie wyzwanie, przed którym stoimy – wtóruje mu Jamie Shea, Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych Wyzwań Bezpieczeństwa.

Powołanie CYBERSEC HUB

Efektem tegorocznej konferencji jest również powołanie w Krakowie CYBERSEC HUB, który ma pomóc w budowie silnego sektora produktów i usług w obszarze, a także szkolenia światowej klasy cyberspecjalistów. Jest  to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które z powodzeniem wpisuje się w Plan Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

***

W ciągu dwóch dni obrad w CYBERSEC 2016 wzięło udział ponad 700 osób z ponad dwudziestu krajów, co czyni tegoroczną edycję forum rekordową. Za sprawą CYBERSEC, stolica Małopolski już po raz drugi stała się centrum międzynarodowej dyskusji o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. Wśród wiodących zagadnień znalazły się m.in. kwestie budowy regionalnego systemu cyberbezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, cyberobrony państw NATO, walki z terroryzmem za pomocą cybernarzędzi, czy rosnącego deficytu wśród cyberspecjalistów. Rekomendacje wypracowane w trakcie CYBERSEC wpłyną na poprawę poziomu cyberbezpieczeństwa w poszczególnych sektorach gospodarki, państwach i całej Europie, pomogą również wzmocnić współpracę pomiędzy państwami Grupy Wyszehradzkiej, Morza Bałtyckiego i innymi państwami Europy Centralnej w ochronie cyberprzestrzeni.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Kościuszki

źródło: inf. prasowa

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ