Partner serwisu
26 września 2016

Petrobras sprzedaje Kanadzie swe gazociągi za prawie 5,2 mld dolarów

Kategoria: Z życia branży

Brazylijski Petrobras poinformował w piątek o sprzedaży Kanadyjczykom za 5,19 mld dolarów 90 proc. aktywów firmy Nova Transportadora do Sudeste (NTS), która zarządza liczącymi 2 700 km gazociągami tego państwowego koncernu naftowego.

Petrobras sprzedaje Kanadzie swe gazociągi za prawie 5,2 mld dolarów

W pierwszej fazie transakcji nabywca, kanadyjski fundusz inwestycyjny Brookfield, wypłaci 4,34 mld dolarów, a resztę - 850 milionów - po sfinalizowaniu całej operacji, tj. po upływie pięciu lat - poinformowano w komunikacie, który otrzymała giełda w Sao Paulo.

Sprzedaż wspomnianego gazociągu pozwoli Petrobrasowi wypełnić w 35 proc. jego plan sprzedaży aktywów. Przewidywał on pozyskanie 15,1 miliarda dolarów w latach 2015-2016.

NTS zarządza gazociągami Petrobrasu w stanach Rio de Janeiro, Sao Paulo, Espirito Santo i Minas Gerais, to jest w najzamożniejszym regionie kraju, gdzie znajdują się najbogatsze złoża ropy naftowej i gazu. Restrukturyzacja Petrobrasu, największego koncernu państwowego w Ameryce Łacińskiej, rozpoczęła się w pierwszym kwartale 2015 roku. Koncern stanął wobec konieczności przystosowania się do okresu słabej koniunktury spowodowanej niskim cenami ropy.

Był także zmuszony stawić czoło ciężkiemu kryzysowi, w który popadł wskutek wielkiego skandalu korupcyjnego, jaki latami narastał wokół tego państwowego giganta. Na liście osób objętych śledztwem znalazły się dziesiątki członków parlamentu i innych polityków, a także właścicieli wielkich przedsiębiorstw, zwłaszcza budowlanych, które realizowały kontrakty zawarte z Petrobrasem.

We wtorek Petrobras ogłosił nowy plan oszczędnościowy. Przewiduje on zredukowanie inwestycji i dodatkową wyprzedaż aktywów w latach 2017-2018 na kwotę 19,5 miliarda dolarów, jak również zredukowanie kosztów osobowych.

Petrobras zamierza pozbyć się aktywów związanych z produkcją biopaliw, dystrybucją gazu płynnego, nawozów sztucznych, a także swych udziałów w przemyśle petrochemicznym.

Zadłużenie Petrobrasu wzrosło z 30,3 miliarda dolarów w 2011 roku do 118,2 miliarda dolarów pod koniec 2015 roku

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ