Partner serwisu
20 września 2016

Co z irańskim kontraktem PKN Orlen? Amerykanie i Azerowie wchodzą do gry

Kategoria: Z życia branży

PKN Orlen od ponad roku pozostaje w bezpośrednim kontrakcie z irańskim National Iranian Oil Company oraz władzami w Teheranie. Chodzi o uruchomienie długoterminowych dostaw ropy z Iranu do Polski. Jak długo przyjdzie nam czekać na finalizację tych planów?

Co z irańskim kontraktem PKN Orlen? Amerykanie i Azerowie wchodzą do gry

PKN Orlen to spółka aktywnie dywersyfikująca dostawy dla swoich rafinerii o czym świadczy m.in. pierwsza w historii umowa długoterminowa z saudyjskim Saudi Aramco oraz zakupy typu spot innych gatunków ropy np. z Iraku. Jednym z kluczowych elementów polityki dywersyfikacji powinien być również Iran. Późniejsze niż zakładano zdejmowania zachodnich sankcji z tego kraju spowodował wydłużenie procesu negocjacyjnego i konieczność aneksowania przez Orlen kontraktu z rosyjskim Rosnieftem (presja ze strony Iranu musiała jednak zadziałać na wyobraźnię Rosjan i wpłynęło na spore ustępstwa z ich strony)).

Płocki potentat kontynuował swoje działania na irańskim odcinku w bieżącym roku dzięki obecności w Teheranie (Orlen posiada tam swoje przedstawicielstwo) oraz rozbudowanym relacjom z irańskimi władzami (liczne spotkania w ostatnim okresie, w tym z ministrem ds. ropy naftowej Iranu Bijanem Namdarem Zanganehem). 

Cały artykuł można przeczytać na energetyka24.com

 

 

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ