Partner serwisu
19 września 2016

6 edycja konkursu Złoty Medal Chemii

Kategoria: Z życia branży

Jeszcze do 14 października tegoroczni licencjaci i młodzi inżynierowie mogą zgłaszać swoje prace dyplomowe do szóstej edycji konkursu Złoty Medal Chemii. W konkursie organizowanym przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont Poland na laureata czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Każdy z finalistów otrzyma możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN.

6 edycja konkursu Złoty Medal Chemii

Autorzy nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich, napisanych i obronionych w roku akademickim 2015/16, a obejmujących tematyką chemię lub jej pogranicza z biologią i fizyką, mogą zgłaszać się do rywalizacji o tegoroczny Złoty Medal Chemii. Konkurs jest objęty honorowym patronatem prof. dr. hab. Macieja Żylicza, prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a fundatorem nagród firma DuPont.

Prace na konkurs można nadsyłać do 14 października za pośrednictwem strony www.zlotymedalchemii.pl. Na laureata Złotego Medalu Chemii czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 5 tys. złotych, a Brązowego – 2,5 tys. złotych.

Oprócz nagród głównych przyznane zostaną także minimum trzy wyróżnienia firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych. Wszyscy finaliści konkursu zyskają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie krótko- lub długoterminowych projektów.

– Głównym celem Konkursu Złoty Medal Chemii jest zachęcenie najzdolniejszych studentów do zaangażowania się w działalność naukową lub związaną z wdrażaniem osiągnięć naukowych do przemysłu. Chcemy im pomóc w początkowym okresie ich działalności i pokazać, że nam starszym naukowcom zależy na młodym pokoleniu badaczy  – mówi prof. dr hab. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.

Najważniejsze kryteria, którymi kierować się będzie jury decydujące o otrzymaniu nagrody lub wyróżnienia to: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

– Badania naukowe skutkują wprowadzeniem rzeczywistych rozwiązań przemysłowych, z których efektami spotykamy się na co dzień. W DuPont dużą wagę przywiązujemy do rozwoju technologicznego, który pozwala jeszcze lepiej odpowiadać na problemy i potrzeby świata. Cieszy nas, że w Polsce jest tak wiele młodych osób, które decydują się wkroczyć na naukową ścieżkę i dokonują ważnych odkryć – mówi Andrzej Pałka, dyrektor generalny DuPont Poland.

Konkurs cieszy się rosnącym zainteresowaniem - w ubiegłorocznej edycji do rywalizacji stanęło ponad 50 studentów i studentek z całego kraju. Złoty Medal Chemii 2015 powędrował do Michała Sawczyka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, autora pracy licencjackiej dotyczącej ważnych zagadnień związanych z katalizą oraz chemią nanomateriałów. W swojej pracy młody naukowiec skupił się na systemie, który pozwoliłby odzyskiwać katalizatory, które są bardzo kosztowne i przez to nie są stosowane w przemyśle.

Lista finalistów konkursu zostanie ogłoszona 4 listopada. Następnie 15 listopada zaprezentują oni swoje prace w siedzibie IChF PAN w celu wyłonienia laureatów konkursu. Uroczysty finał szóstej edycji Złotego Medalu Chemii i ogłoszenie laureatów odbędzie się 1 grudnia w Warszawie.

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin są na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

 

 

Źródło i fot.: agencja FleishmanHillard

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ