Partner serwisu
02 września 2016

Putin: w razie problemów w Europie skierujemy gaz na wschód

Kategoria: Z życia branży

Gazprom myśli o połączeniu złóż gazu na Syberii Zachodniej ze szlakami przesyłowymi na rosyjskim Dalekim Wschodzie; w razie problemów w Europie Rosja będzie przestawiać kierunek dostaw surowca na wschód - oświadczył w piątek prezydent Władimir Putin.

Putin: w razie problemów w Europie skierujemy gaz na wschód

Gospodarz Kremla mówił o tym na spotkaniu z inwestorami podczas rozpoczętego w tym dniu II Wschodniego Forum Gospodarczego we Władywostoku.

– Gazprom ma plany połączenia złóż zachodniosyberyjskich (...) i tamtego naszego systemu przesyłu gazu z tym systemem, który tworzy się na Dalekim Wschodzie. Nie tylko są takie plany, ale realnie rozpoczyna się projektowanie takiej pracy – powiedział Putin.

Wyjaśnił, że jest to związane z potrzebami wewnętrznymi na rosyjskim Dalekim Wschodzie, jak i z dążeniem Gazpromu do rozszerzenia rynku zbytu dla eksportowanego gazu. "Jeśli w Europie będą się pojawiać jakieś problemy, to z łatwością będziemy przełączać strumienie (gazu) na wschód" - oznajmił.

Ze złóż na Syberii Zachodniej zaopatrywani są odbiorcy rosyjskiego gazu w Europie. Rosja prowadzi także negocjacje z Chinami na temat budowy gazociągu Siła Syberii-2, który te złoża łączyłby z prowincjami północno-zachodnich Chin, jednak na razie brak większych postępów w realizacji tego projektu.

 

Źródło: PAP

fot.: kremlin.ru

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ