Partner serwisu
16 sierpnia 2016

Rosjanie coraz słabsi w gdańskim Naftoporcie. Lotos, Orlen i PERN zwierają szyki

Kategoria: Z życia branży

Powiązana z Rosjanami spółka tradingowa Mercuria ma według nieoficjalnych informacji Reutersa nie przedłużyć dzierżawy zbiornika magazynującego ropę w gdańskim Naftoporcie. Decyzja jest najprawdopodobniej związana z napływem saudyjskiego i irańskiego surowca do Polski i towarzyszącymi temu zjawisku działaniami dywersyfikacyjnymi Lotosu, Orlenu i PERN.

Rosjanie coraz słabsi w gdańskim Naftoporcie. Lotos, Orlen i PERN zwierają szyki

Tankowce „Atlantas” i „Calida” transportujące w sumie 2 mln baryłek irańskiej ropy naftowej dla Lotosu dotarły do gdańskiego Naftoportu. Jeżeli przerób surowca z dostawy testowej będzie satysfakcjonujący to spółka zapowiada dalsze rozmowy celem zakontraktowania większych wolumenów. Nie wiadomo czy chodzi o umowy krótkoterminowe czy długoterminowe niemniej pole do popisu jest spore. Duże, jawne kontrakty na dostawy dla Rafinerii Gdańskiej to ponad 7 mln ton rocznie, a zdolności zakładu wynoszą 10,5 mln ton.

Wpłynięciu „Atlantasa” i „Calidy” nadano dużą rangę ponieważ w przystępny sposób pokazuje mediom ważny proces – zwiększania przez polskie koncerny paliwowe udziału surowca z Bliskiego Wschodu kosztem rosyjskiego.

Cały artykuł można przeczytać na energetyka24.com

 

Źródło fot.: me.gov.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ