Partner serwisu
10 sierpnia 2016

Więcej węglowodorów dla LOTOSU w Norwegii

Kategoria: Z życia branży

Statoil, LOTOS Norge i Total Norge – udziałowcy koncesji Utgard (wcześniej Alfa Sentral) – przedstawili regulatorom norweskim i brytyjskim plan zagospodarowania ww. koncesji (Plan for Development and Operation). Zgodnie z przyjętym harmonogramem uruchomienie wydobycia przewidziano na koniec 2019 r. Zasoby wydobywalne LOTOSU to 10,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Dzienna produkcja, przypadająca na udziały polskiej spółki, szacowana jest na 4 tys. boe.

Więcej węglowodorów dla LOTOSU w Norwegii

– Koncesja Utgard jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju LOTOSU na Morzu Północnym – podkreśla Marcin Jastrzębski, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy LOTOS S.A. i prezes LOTOS Petrobaltic. – Wydobycie zostanie uruchomione m.in. dzięki wykorzystaniu infrastruktury na polu gazowym Sleipner, w którym LOTOS ma udziały i potrwa do 2032 roku.

Koncesja Utgard zlokalizowana jest na Morzu Północnym na granicy wód terytorialnych Norwegii i Wielkiej Brytanii, ok. 20 km na zachód od pola gazowego Sleipner. Złoże zlokalizowane jest na głębokość 3 700 m, przy głębokości wody 110 m.

Zasoby wydobywalne LOTOSU składają się w 45-procentach z gazu ziemnego a w 55-procentach z kondensatu, czyli lekkiej ropy naftowej, przeznaczonej m.in. do produkcji benzyn czy gazu LPG.

Operatorem koncesji jest Statoil. Udziały w części norweskiej koncesji przedstawiają się następująco: Statoil (62%), LOTOS Norge (28%) i Total Norge (10%).

Pole Sleipner stanowi jeden z kluczowych hubów gazowych (tj. centrów dystrybucji) na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i jest połączony system gazociągów m.in. z Niemcami i Wielką Brytanią.

 

 

Źródło: Lotos

Źródło fot.: freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ