Plan Morawieckiego pod kątem gazu
Ministerstwo Rozwoju opublikowało dokument pt. "Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", który zostanie poddany konsultacjom społecznym i stanowi rozwinięcie zaprezentowanego w lutym br. "Planu Morawieckiego".

Hub, gaz łupkowy, kogeneracja, restrukturyzacja górnictwa
Rząd oficjalnie popiera powstanie w Polsce tzw. hubu gazowego (centrum obrotu i magazynowania), co jest informacją wagi geopolitycznej. Rozbudowa terminala LNG, budowa Baltic Pipe, sieci gazociągów w kierunku Grupy Wyszehradzkiej, magazynów, to wyzwanie rzucone Gazpromowi w Europie Środkowej. Koncepcja odważna i pożyteczna, którą bez względu na preferencje wyborcze należy wspierać (nieprzypadkowo kwestie te porusza zaktualizowana strategia Gaz Systemu do 2022 r.).
Po drugie, strategia podkreśla konieczność kontynuowania wydobycia gazu łupkowego (zapewne gdy pojawi się koniunktura), a szerzej węglowodorów na terenie kraju (nieprzypadkowo kwestie te porusza zaktualizowana strategia PGNiG do 2022 r.).
Po trzecie, dokument uwypukla znaczenia rozwoju kogeneracji, co może bardzo poprawić rentowność polskiej energetyki.
Po czwarte, zakłada się stopniową restrukturyzację górnictwa by "dostosować wydobycie do potrzeb rynku", "zwiększyć wydajność kopalń" etc. Widać więc, że wielkość branży zostanie zredukowana, choć proces ten zostanie rozciągnięty w czasie (z tego powodu nie jestem zachwycony).
Cały artykuł o Planie Morawieckiego można przeczytać na energetyka24.com
Źródło fot.: 123rf.com