Partner serwisu
23 czerwca 2016

III Kongres Polska Chemia za nami

Kategoria: Z życia branży

15-16 czerwca 2016 r. w Krakowie odbył się III Kongres „Polska Chemia” (2016), zorganizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Głównymi tematami były: rozwój chemii i innowacyjność.

Na rozmowy o perspektywach, strategii i wyzwaniach dla polskiego i europejskiego przemysłu chemicznego do Krakowa przyjechali przedstawiciele największych polskich i zagranicznych koncernów i organizacji działających w branży chemicznej. Panelistami podczas Kongresu byli między innymi Dorothee Arns, Executive Director w CEFIC, Petrochemicals Europe, Piotr Chełmiński, Członek Zarządu PKN Orlen S.A., Boyan Georgiev, Business Development Director, Region Europe, Evonik Industries A.G., , Tomasz Kalwat, Prezes Zarządu SYNTHOS S.A., Andreas Gietl, Prezes Zarządu BASF Polska Sp. z o.o., Robert Stankiewicz, Prezes Zarządu DOW Polska Sp. z o.o.,  Zenon Maślona, Prezes Zarządu Brenntag Polska Sp. z o.o., Artur Kopeć, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Rafał Miland, Wiceprezes Zarządu PERN S.A., Rune Mejer Rasmussen, Partner&Executive - Europe Industry Lead, Chemical Sector, IBM Global Business Services, Ilona Wołyniec, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów Inwestycyjnych PKO BP S.A., Janusz Wiśniewski, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Członek World Petroleum Council. W dyskusjach podczas Kongresu wzięli również udział przedstawiciele świata nauki, między innymi Janusz Jurczak, Przewodniczący Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Karol Grela, Uniwersytet Warszawski; Członek Komitet Sterującego Programu Sektorowego Innochem, prof. dr hab. inż., prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński, Prezes Zarządu Głównego, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.

Przez cały czas trwania Kongresu dyskusjom przysłuchiwał się Paweł Gruza, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. – Cieszy nas, że stworzyliśmy miejsce, gdzie najważniejsi przedstawiciele administracji publicznej mogą wsłuchać się w głos przemysłu, a także szukać dróg przezwyciężenia wspólnych problemów polskiej gospodarki – mówi dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Rozwój chemii i innowacyjność głównymi tematami Kongresu

Tematyka tegorocznego Kongresu „Polska Chemia” objęła najważniejsze kwestie dotyczące funkcjonowania i rozwoju polskiego przemysłu chemicznego: perspektywy sektora na tle gospodarki światowej, kwestie dotyczące nowych technologii, rolę dystrybucji i transportu, politykę klimatyczno-energetyczną, badania i innowacje, inwestycje, compliance, funkcje wsparcia i rozwój kadr.

– Przemysł chemiczny jest chlubą polskiej gospodarki – podkreślił podczas sesji otwierającej Paweł Gruza. Słowa Ministra znajdują potwierdzenie we wskaźnikach ekonomicznych. W wystąpieniu otwierającym Kongres dr Tomasz Zieliński zwracał uwagę na znaczenie sektora. – Chemia to około 12 proc. polskiego przemysłu i imponujący wzrost zatrudnienia w ubiegłych latach, do 266 tys. miejsc pracy w 2015 r. – mówił Zieliński. – Nie wolno  jednak zapominać, że wciąż działamy w bardzo trudnym otoczeniu regulacyjnym.

Wiele wskazuje na to, że stosunkowo dobra sytuacja polskiej branży chemicznej ma szansę utrzymać się w kolejnych latach. Polska chemia okazała się odporna m.in. na sytuację na rynku międzynarodowym i wewnętrznym, czy kwestie regulacyjne. Jednym z atutów polskiego przemysłu chemicznego jest to, że około 70 proc. produkcji trafia do odbiorców końcowych – eksperci zgodnie oceniają, że to wynik, który imponuje. Dodatkowo, kanały sprzedaży polskich firm rzadko zawodzą – wypracowane przez lata zaufanie klientów jest kapitałem, z którego polska chemia umie korzystać. Atutem polskich firm są też specjalistyczne kadry.

Jednym z najważniejszych tematów Kongresu „Polska Chemia” była innowacyjność. W Debacie Strategicznej pt. „Badania i Innowacje w przemyśle chemicznym” paneliści wskazali na konieczność pogłębiania i wzmacniania współpracy z nauką i zasadność tworzenia przez przedsiębiorstwa centrów badawczych. – Tworzenie centrów badawczych, oprócz podstawowej funkcji, wpływa także na tworzenie miejsc pracy i rozwój kompetencji pracowników – mówili paneliści podczas Debaty.

Mimo pozytywnych ocen przedstawicieli branży, należy zwrócić uwagę na wyzwania, jakie stoją przed polską chemią. Najważniejsze z nich to koszty związane z krajowymi i unijnymi regulacjami, na przykład dotyczącymi polityki klimatycznej.

Dobra kondycja polskiej chemii to w dużej mierze efekt sprawnej organizacji sektora. W najważniejszych sprawach nasz przemysł umie współdziałać, na przykład w kwestii regulacji dotyczących emisji CO2 i energetyki. Chemia ma sprawnego rzecznika – Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, która jest postrzegana jako jeden z liderów tego typu organizacji w Europie. – Reprezentujemy sektor przed administracją publiczną krajową i unijną, zabiegając o jego interesy. Tym samym działamy na rzecz całej polskiej gospodarki, której podstawą jest przemysł chemiczny – ocenia dr Tomasz Zieliński.

 

źródło i fot. PIPC

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ