Partner serwisu
21 czerwca 2016

Pierwsza komercyjna dostawa LNG zakończona

Kategoria: Paliwa

19 czerwca zakończył się rozładunek LNG z pierwszej komercyjnej dostawy LNG do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do krajowej sieci przesyłowej po regazyfikacji trafi ponad 120 mln Nm sześc. paliwa gazowego. Rozładunek z wydajnością techniczną wynoszącą 12 000 m3/h trwał w sumie około 17 godzin i przebiegał bez zakłóceń.

Pierwsza komercyjna dostawa LNG zakończona

Proces rozładunku odbywał się poprzez tzw. ramiona rozładunkowe. Gaz w fazie ciekłej (w temperaturze około
– 162°C) został przepompowany do dwóch zbiorników magazynowych (każdy o pojemności 160 tys. m3), położonych w części lądowej Terminalu. Rozładunek LNG z metanowca do zbiorników zakończono już 18 czerwca ok. godziny 19.00. Następnie przystąpiono do procesu rozłączania ramion rozładunkowych.

Równolegle do rozładunku prowadzono również proces regazyfikacji LNG (czyli zmiany postaci płynnej na gazową), gaz był wtłaczany do krajowej sieci przesyłowej. Wysyłka do sieci odbywała się nieprzerwanie na poziomie ok. 150.000 Nm3/h, a w chwili obecnej osiągnęła poziom 370 000 Nm3/h. Statek typu Q-flex dostarczył w sumie około 206 tys. m sześc. skroplonego gazu (LNG), co stanowi około 120 mln m sześc. paliwa gazowego w warunkach normalnych.

Gaz po opomiarowaniu na stacji pomiarowej kierowany jest bezpośrednio do gazociągu Świnoujście–Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A. i dalej do klientów. Rozładunek zakończyło opuszczenie przez metanowiec portu w Świnoujściu. Tuż po północy 19 czerwca statek Al-Nuaman odcumował od nabrzeża. Pierwsza komercyjna dostawa LNG została zrealizowana na podstawie Umowy Regazyfikacyjnej zawartej w marcu 2010 roku pomiędzy spółkami Polskie LNG S.A. a PGNiG S.A. Dostawcą surowca był Qatargas Operating Company Limited.

 

Źródło: GAZ-SYSTEM

Źródło fot.: Polskie LNG

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ