Partner serwisu
07 czerwca 2016

Inwestycja petrochemiczna Grupy ORLEN w Czechach - kamień wmurowany

Kategoria: Chemia

Unipetrol, strategiczna spółka Grupy Kapitałowej ORLEN, oficjalnie zainaugurował dziś budowę nowej instalacji polietylenu (PE3) w czeskim zakładzie produkcyjnym w Litvínovie. Rozpoczęta inwestycja będzie  jedną z najnowocześniejszych instalacji produkcyjnych tego typu w Europie.

Inwestycja petrochemiczna Grupy ORLEN w Czechach - kamień wmurowany

W uroczystości  wmurowania kamienia węgielnego pod budowę inwestycji udział wzięli m.in. Premier Czech Bohuslav Sobotka, podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Skarbu Państwa, Paweł Gruza oraz Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN i Przewodniczący Rady Nadzorczej Unipetrol.

Bardzo wyczekiwana

Projekt budowy nowej instalacji do produkcji polietylenu (PE3) to jeden z najbardziej wyczekiwanych projektów inwestycyjnych Grupy ORLEN, który istotnie wzmocni pozycję PKN ORLEN na chemicznym i petrochemicznym rynku w Europie Środkowej.  Koszt jej budowy wyniesie 5.76 miliardów CZK (213 mln EUR), natomiast całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 8,5 miliardów CZK (314 mln EUR). Tym samym powiększy się pula nakładów inwestycyjnych, które PKN ORLEN poniósł  na rozwój czeskiej Spółki od momentu wejścia na ten rynek, a które dotychczas kształtują się na poziomie blisko 5 mld zł.  
 

- Dzisiaj, pełni zaangażowania, przystępujemy do kolejnej fazy realizacji naszego projektu inwestycyjnego w Czechach. To dzień szczególny nie tylko z punktu widzenia strategii Grupy ORLEN, ale również z perspektywy czeskiego sektora chemicznego i budowy nowoczesnej, innowacyjnej czeskiej gospodarki.  To również kolejny dowód na to, że na rozwój jednego z naszych najcenniejszych zagranicznych aktywów, patrzymy nie przez pryzmat krótkotrwałych zysków, ale długofalowego wzrostu z korzyścią dla wszystkich interesariuszy – podkreśla Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 

Negocjacje z Mero, umowa z Saudi Aramco

O determinacji, jaka towarzyszy PKN ORLEN w działaniach służących wzmocnieniu pozycji Unipetrol na rynku czeskim może świadczyć również sukces zakończonych w ostatnich miesiącach negocjacji z czeskim operatorem rurociągów, spółką Mero, w sprawie nowych stawek za przesył ropy naftowej rurociągiem i równoległe podpisanie memorandum o współpracy, które otwiera dalsze możliwości realizacji wspólnych projektów. W maju br. PKN ORLEN podpisał także umowę z Saudi Aramco na dostawę ropy naftowej do rafinerii Koncernu, która przewiduje między innymi zaopatrzenie w surowiec rafinerii w Czechach. 
 
Z licencją INEOS

Moce produkcyjne nowej instalacji PE3, która zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1, wyniosą 270 tys. ton rocznie. Eksploatacja instalacji polietylenu PE2 (o rocznej mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton) będzie kontynuowana. Inwestycja pomoże zwiększyć wykorzystanie instalacji etylenu i umożliwi głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej w Grupie Unipetrol. Dzięki zastosowaniu nowych technologii spółka będzie mogła poszerzyć swoją działalność o nowe segmenty rynku, w tym segmenty kosmetyków i opakowań. Nową instalację wybuduje włoska firma Technip, a do jej budowy zastosowana zostanie technologia objęta licencją uzyskaną przez Unipetrol od spółki INEOS pod koniec 2013 r. 

źródło: PKN ORLEN
fot. PKN ORLEN

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ