Grupa Azoty PUŁAWY: Czołowy producent nawozów
Grupa Azoty PUŁAWY to polska spółka, specjalizująca się w produkcji nawozów mineralnych oraz produktów chemicznych dla wielu gałęzi i przemysłu. PUŁAWY od 2013 r. są częścią Grupy Azoty – jednego z największych podmiotów branży chemicznej w Europie i na świecie.

Historia PUŁAW
Decyzję o budowie Zakładów Azotowych w Puławach podjęła ówczesna Rada Ministrów w 1960 roku. Proces budowy trwał 5 lat, aż do finalnego uruchomienia pierwszych instalacji do produkcji amoniaku i mocznika. Uroczyste otwarcie fabryki nastąpiło 16 lipca 1966 r. W następnych latach puławskie zakłady były stale poddawane rozbudowie i modernizacjom, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie kolejnych procesów produkcyjnych. Decyzje Skarbu Państwa, który był głównym akcjonariuszem, zaowocowały poszerzeniem wachlarza ofertowego spółki. Rozpoczęto produkcję dwutlenku węgla, suchego lodu, kaprolaktamu, melaminy oraz wielu innych produktów. Od 2005 roku PUŁAWY notowane są na giełdzie papierów wartościowych.
Nawozy i chemia
Działalność biznesowa Grupy Azoty PUŁAWY skupia się w dwóch segmentach: produkcji nawozów mineralnych dla producentów rolnych (60%) oraz produktów chemicznych dla wielu gałęzi i przemysłu (40%). 50% produkcji w Grupie Azoty PUŁAWY przeznaczone jest na eksport do 50 krajów na całym świecie. W ofercie znajdują się następujące działy: Agro, w skład której wchodzą Pulan®, Pulsar®, Pulaska®, Pulgran®, Pulrea®, RSM®, RSM®S oraz produkty chemiczne, do których należą Melamina, Kaprolaktam, NOXy®, PULNOx®, Likam®, Coolant®, nadtlenek wodoru, dwutlenek węgla, wodór sprężony, kwas azotowy i amoniak bezwodny. Grupa Azoty PUŁAWY zajmuje się również produkcją energii elektrycznej na własne potrzeby.
Konsolidacja polskiej chemii
Rok 2012 był jednym z najważniejszych w historii Zakładów Azotowych „Puławy”. Wtedy to rozpoczął się proces konsolidacji przedsiębiorstw wielkiej syntezy chemicznej. W jej wyniku powstała Grupa Azoty, w skład której weszły zakłady w Tarnowie, Puławach, Policach oraz Kędzierzynie-Koźlu. Cały proces konsolidacyjny zakończył się w 2013 r., kiedy to na jego finalizację zezwoliła Komisja Europejska. Efektem było powstanie jednej z największych spółek branży chemicznej w Europie i na świecie.
Źródło i fot.: pulawy.com