Partner serwisu
02 maja 2016

Niższe zużycie wody to niższe zużycie energii

Kategoria: Aktualności

Zmiana przyzwyczajeń użytkowników

W przypadku instalacji wodnej sposób korzystania z efektywnych urządzeń jest równie ważny, jak w przypadku instalacji elektrycznej. Jeżeli użytkownik efektywnego urządzenia zostawia je włączone przez całą dobę, poziom zużycia energii będzie co prawda niższy, ale nie optymalny. Zasadnicza różnica pomiędzy systemami wodnymi i elektrycznymi sprowadza się do tego, że eksploatacja tych pierwszych jest zależna od osób obecnych w budynku. W przeciwieństwie do elektryczności, nie sposób jest po prostu “wyłączyć wodę” bez narażenia się na masowe skargi ze strony użytkowników. To między innymi dlatego większość osób w ogóle nie myśli o wodzie, o ile nie mieszkają w rejonie, w którym dostęp do niej jest utrudniony.

Strategia zmiany przyzwyczajeń użytkowników obejmuje dwa typy działań - edukację i testowanie - przy czym drugie jest łatwiejsze od pierwszego. Testowanie może być przeprowadzane po cichu. Można na przykład zainstalować nowe urządzenia i obserwować reakcje użytkowników. Edukacja jest większym wyzwaniem i dotyczy takich obszarów działania, jak zmiana nawyków i rozpowszechnianie informacji, np. poprzez instruowanie użytkowników jak korzystać z toalet z systemem podwójnego spłukiwania. W przeciwieństwie do efektywnej gospodarki wodnej, na którą mało kto zwraca uwagę, efektywność energetyczna ma wielu rzeczników, promujących i wspierających odpowiednie programy. Jednak popularyzacja wiedzy o problemie marnowania wody pomoże zmienić na lepsze zachowania użytkowników, ograniczając poziom zużycia wody, a więc i energii.

Integracja systemu zarządzania gospodarką wodną z BMS

Polityka gospodarowania wodą jest ważnym narzędziem w arsenale administratorów budynków, pomagającym nie tylko chronić obiekty przed poważnymi awariami instalacji, lecz również umożliwiającym ograniczenie zużycia wody/ energii poprzez lokalizowanie wycieków i punktów zdatnych do modernizacji. Już teraz administratorzy budynków muszą zajmować się wieloma różnymi systemami takimi jak klimatyzacja i wentylacja, oświetlenie, bezpieczeństwo, czy kontrola dostępu. Dlaczego zatem nie mieliby zintegrować systemu zarządzania instalacją wodną ze swoją platformą BMS? Takie działanie pozwoli uzyskać dostęp do informacji, umożliwiających podniesienie stopnia funkcjonalności oraz zredukowanie zużycia. Jako że kluczowym elementem gospodarowania wodą są prognostyczne i profilaktyczne prace konserwacyjne, integracja z BMS ułatwi funkcjonowanie i utrzymanie efektywności w zrównoważonym budynku – mówi Jacek Parys, Dyrektor Pionu Eco Buildings w Schneider Electric Polska.

Zrozumienie czynników, odpowiedzialnych za poziom zużycia wody oraz jego wpływu na zużycie energii, a także aktywne poszukiwanie nowych metod administrowania budynkami opartych na prognostyce i zapobieganiu marnowaniu zasobów - oto kroki, które zbliżają nas do bardziej zrównoważonych i niezawodnych budynków przyszłości.

 

Źródło i fot.: Schneider Electric

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ