Partner serwisu
05 kwietnia 2016

Zmierzyć fabrykę

Kategoria: Bezpieczeństwo

MES – ANALIZA ELEMENTÓW SKOŃCZONYCH

Wraz z dynamicznym rozwojem oprogramowania CAD do projektowania w trzech wymiarach pojawiły się nowe możliwości dla zastosowania analizy metodą elementów skończonych (MES), która w sposób bezpośredni wykorzystuje opracowane modele trójwymiarowe. To, co dają zaawansowane metody elementów skończonych, to bardziej świadome i ekonomiczne podejście do projektowania. Z punktu widzenia wytrzymałości mechanicznej rozpatrywanego urządzenia, np. w odniesieniu do jego odporności na „rozerwanie” przy wybuchu, wyniki przeprowadzonej analizy MES pozwalają na: określenie rozkładu naprężenia, wskazanie miejsc szczególnie obciążonych oraz zdefiniowanie sposobu wzmocnienia konstrukcji.

PRZYKŁADOWA REALIZACJA – CEMENTOWNIA GÓRAŻDŻE

Jednym z przykładów kompleksowo przeprowadzonej inwentaryzacji jest wykonanie „Audytu młynowni węgla w obszarze zagrożenia wybuchem wywołanego obecnością pyłów węgla dla Cementowni Górażdże”. Zakres tego zadania obejmował w pierwszej kolejności m.in. zebranie i ocenę istotnej dokumentacji technicznej posiadanej przez zleceniodawcę. Następnym etapem była ocena wytrzymałości mechanicznej urządzeń i aparatów, która wymagała wykonania istotnych pomiarów gabarytowych, rozmieszczenia żebrowań i grubości blach oraz obmierzenia związanych z nimi rurociągów. Na podstawie informacji zebranych w trakcie inwentaryzacji wykonano trójwymiarowy model komputerowy. Posłużył on do wykonania analizy wytrzymałościowej metodą elementów skończonych (MES). Opierając się na wykonanej analizie, sporządzono raporty końcowe. Pozwoliły one, z punktu widzenia doboru zabezpieczeń przed wybuchem, postawić wniosek o konieczności wymiany danego urządzenia lub jego wzmocnienia w sposób, który zapewniłby spełnienie przez niego warunku minimalnej wytrzymałości konstrukcyjnej.

 

Co to jest analiza MES?

Analiza MES (metoda elementów skończonych, ang. FEM – finite element metod) – to zaawansowany sposób rozwiązywania układów równań różniczkowych, którego główne założenie opiera się na podziale dziedziny (analizowanego elementu) na zbiór skończonych elementów, rozpatrywanych w toku obliczeń indywidualnie.

Metoda ta pozwala m.in. na ocenę wytrzymałości mechanicznej konstrukcji i urządzeń, rozkładu naprężenia, odkształceń i przemieszczeń, które wynikają z sił działających na analizowany element. MES umożliwia również badania z zakresu przepływu cieczy i gazu, oddziaływań elektromagnetycznych, dynamiki, kinematyki i statyki.

Źródło i fot.: GRUPA WOLFF

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ