Partner serwisu
11 marca 2016

Trzy banki chcą finansować budowę Elektrowni Puławy

Kategoria: Z życia branży

EBOR, BGK I ING złożyły pisemne deklaracje finansowania inwestycji Elektrownia Puławy. Blok Gazowo-Parowy o mocy 400 MWe to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty PUŁAWY i największy projekt energetyczny realizowany w ostatnim czasie na Lubelszczyźnie, jej budżet przekroczy 1 mld zł.

Trzy banki chcą finansować budowę Elektrowni Puławy

Pisemne deklaracje finansowania złożyły następujące banki:

  • EBOR do 100 mln Euro
  • BGK do 1 mld PLN
  • ING do 300 mln PLN

- Trzy banki złożyły pisemną informację o potencjalnym zaangażowaniu w finansowanie inwestycji, jest to kwota dwukrotnie większa niż kwota przyjęta w założonym budżecie. Deklaracje te świadczą o pozytywnej ocenie ekonomiki projektu – mówi Zygmunt Kwiatkowski, Prezes Zarządu Elektrowni Puławy Sp. z o. o.


Budżet realizowanej inwestycji opiewa na 1,1 mld zł, z czego 30% to środki własne, a 70 % finansowanie dłużne.  Elektrownia Puławy będzie niskoemisyjna i bezodpadowa, bo zasilana gazem ziemny, co wpisuje się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Rozwój energetyki gazowej pozwala na znaczne obniżenie kosztów ponoszonych z tytułu emisji dwutlenku węgla. Nowa elektrociepłownia gazowa będzie współpracowała z obecnie istniejąca w puławskich azotach elektrociepłownią węglową o mocy 117 MWe, która zostanie zmodernizowana.

DECYZJA O BUDOWIE BLOKU GAZOWO-PAROWEGO 400 MWe
Zarząd Grupy Azoty Zakłady Azotowe "PUŁAWY" S.A. raportem giełdowym nr 21/2015 poinformował, iż dnia 25 maja 2015 roku Rada Nadzorcza Grupy Azoty Puławy wyraziła zgodę na realizację zadania inwestycyjnego jakim jest budowa Bloku Gazowo-Parowego klasy 400 MWe.

Decyzja o budowie bloku gazowo-parowego klasy 400 MWe jest kontynuacją, w nowej formule, projektu Elektrownia Puławy (o prowadzonych analizach Grupa Azoty Puławy informowała w raporcie bieżącym nr 26/2014 z dnia 4 grudnia 2014 roku). Realizacja w/w inwestycji wynika z potrzeby zapewnienia niezawodności dostaw mediów: ciepła i energii elektrycznej w sytuacji konieczności poniesienia wysokich nakładów na modernizację Elektrociepłowni oraz zwiększonego zapotrzebowania Grupy Azoty Puławy na media. Przedsięwzięcie będzie realizowane przy współudziale spółki celowej – Elektrownia Puławy Sp. z o.o. Nadmiar produkowanej energii elektrycznej w stosunku do potrzeb Grupy Azoty Puławy będzie sprzedawany na rynku. Planowany budżet zadania wynosi 1.125.000.000 zł. Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 2019 rok.

 

Źródło,fot.: Elektrownia Puławy

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ