Partner serwisu
19 lutego 2016

Propozycje KE ws. reformy EU ETS zbyt radykalne

Kategoria: Z życia branży

18 lutego 2016 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się publiczne wysłuchanie ws. IV etapu Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS).

Propozycje KE ws. reformy EU ETS zbyt radykalne

Publiczne wysłuchanie odbyło się w ramach prac Komisji ENVI (Ochrona Środowiska Naturalnego, Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo Żywności). Podczas spotkania swoje stanowiska wygłosili: Xavier Labandeira, (European University institute - Robert Schuman Center for Advanced Studies), Philipp Ruf (ICIS Tschach Solutions), Axel Eggert (EUROFER), Damien Morris (SANDBAG), Giuseppe Montesano (Environment & Sustainable Development Policy Committee - EURELECTRIC), Geneviève Pons Deladrière (WWF).

Spotkanie było poświęcone propozycjom Komisji Europejskiej ws. reformy EU ETS po roku 2020. Zaproponowane przez KE zmiany w Systemie, a zwłaszcza nowookreślone niższe poziomy bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych zostały negatywnie ocenione przez polskich eurodeputowanych. Negatywnie o propozycjach KE wypowiadały się również organizacje reprezentujące przemysł z większości krajów UE, argumentując, że wprowadzenie tych propozycji w niezmienionym kształcie negatywnie wpłynie na konkurencyjność i rozwój gospodarki europejskiej, a zwłaszcza na sytuację na rynku pracy w poszczególnych państwach UE.

W wysłuchaniu wziął udział dr Krzysztof Łokaj, Dyrektor w PIPC. - Propozycje KE oceniamy jako zbyt radykalne. W przypadku przyjęcia systemu w kształcie zaproponowanym przez KE koszty dla przemysłu energochłonnego w Europie negatywnie wpłyną na jego konkurencyjność na światowych rynkach - mówił po spotkaniu.

 

Źródło: PIPC
fot.: freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ