Partner serwisu
17 lutego 2016

Nanowarstwowe czujniki zdolne do wykrycia zagrożenia chemicznego

Kategoria: Z życia branży

Nanowarstwowe czujniki zdolne do natychmiastowego wykrycia zagrożenia biologicznego czy chemicznego to ważny krok do zrozumienia problemów związanych z inżynierią środowiska. Przede wszystkim jednak pomogą one chronić zdrowie oraz życie ludzi i zwierząt.

Nanowarstwowe czujniki zdolne do wykrycia zagrożenia chemicznego

Nad technologią pracuje zespół prowadzony przez dr. hab. inż. Mateusza Śmietanę z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW. Jego celem jest opracowanie technologii, a następnie wytworzenie i charakterystyka nowoczesnych światłowodowych struktur czujnikowych z trwałymi pokryciami cienkowarstwowymi. Wraz ze zmianami cywilizacyjnymi wzrosło zapotrzebowanie na czujniki, które szybko wykryją zagrożenie biologiczne, chemiczne, czy wady materiałów budowlanych.

Od struktur tych oczekuje się wysokiej czułości i niezawodności, możliwości pracy w trudnych warunkach, selektywności odpowiedzi na czynnik badany oraz zwielokrotnienia punktu realizacji pomiaru.

Światłowody są nie tylko lekkie, kompaktowe i bezpieczne dla użytkownika. Transmisja światła w światłowodzie jest niewrażliwa na zakłócające pola elektromagnetyczne, co jest szczególnie istotne w środowisku przemysłowym. Badacze do uzyskania nanowarstw wykorzystują metody chemicznego i fizycznego osadzania z fazy gazowej. Pozwala to na uzyskanie cienkich, transparentnych optycznie pokryć.

W 2011 roku projekt „Nanowarstwowe czujniki światłowodowe do biodiagnostyki cieczy” kierowany przez dr. hab. inż. Mateusza Śmietanę otrzymał w 2011 roku dofinansowanie z programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Laureat konkursu na swoje badania otrzymał kwotę 896,5 tys. złotych.

 

Źródło,fot.: Politechnika Warszawska

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ