Partner serwisu
17 lutego 2016

Chemiczne Walentynki

Kategoria: Z życia branży

Jak miłość łączy się z chemią? W jaki sposób powstają hormony szczęścia i jakie procesy chemiczne zachodzą podczas zakochiwania się? 14 lutego odpowiedzi na te pytania można było znaleźć w laboratorium chemicznym BASF w Centrum Nauki Kopernik.

Chemiczne Walentynki

"Chemiczne Walentynki” z BASF Polska to wydarzenie, które odbyło się w ramach cyklu „Miłość to chemia”, organizowanego w lutym przez Centrum Nauki Kopernik. 14 lutego Partnerzy zaprosili wszystkich pasjonatów chemii do wzięcia udziału w niezwykłych eksperymentach chemicznych, których tematem była oczywiście miłość. W ten sposób firma po raz kolejny pokazuje, że chemia towarzyszy nam w każdej dziedzinie życia. A dzięki temu można się jej uczyć na tysiące sposobów.

Podczas wydarzenia zajęcia prowadzono w formie laboratorium otwartego. Przez cały dzień czynne były wszystkie stanowiska doświadczalne, w ramach których można było zobaczyć między innymi:

- bijące serce rtęci (drganie kropli tego metalu do złudzenia przypomina bicie serca człowieka);
- reakcję chemiczną polegającą na tzw. kompleksowaniu, w wyniku którego powstaje rodanek żelaza przypominający ludzką krew;
- przemianę miedzianej blaszki w kształcie serca w mosiężną pod wpływem wodorotlenku sodu, dzięki czemu można było uzyskać „złote serce”.

Tego dnia zakochani mogli obdarować się nawzajem biżuterią wykonaną samodzielnie z „cząsteczek miłości”. Serotonina, dopamina, fenyloetyloamina – to związki, które odpowiadają za proces zakochiwania się. Z ich symboli chemicznych wydrukowanych metodą 3D można było stworzyć walentynkowe kolczyki/wisiorki i bransoletki.

Animatorzy z Centrum Nauki Kopernik i Przedstawiciele BASF Polska do wspólnych doświadczeń zaprosili ekspertów z chemicznych organizacji branżowych – Annę Kozerę-Szałkowską z Plastics Europe, Krzysztofa Łokaja z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz Krzysztofa Borysa z Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Eksperymenty wsparła także Joanna Rogińska z koła naukowego Flogiston (Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej). 

– Każda okazja, także święto zakochanych, jest dobrym momentem, aby przypominać, że chemia jest obecna wszędzie wokół nas i dzięki niej możemy przeżywać tak wyjątkowe chwile jak dzisiaj. Jest mi niezmiernie miło, że Polska Izba Przemysłu Chemicznego może po raz kolejny razem z BASF Polska wziąć udział w działaniach, które mają na celu popularyzowanie chemii, szczególnie wśród najmłodszych, a także wesprzeć te działania swoim zaangażowaniem – powiedział podczas wydarzenia Krzysztof Łokaj, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Chemiczne Walentynki to kolejne wydarzenie organizowane wspólnie przez BASF i Centrum Nauki Kopernik oraz wspierane przez Partnerów firmy, które ma na celu popularyzowanie chemii. Zorganizowany w podobnej formie „Weekend z pierwiastkami” zgromadził w październiku 2015 roku blisko 5 tysięcy osób. Ze stałej oferty zajęć laboratorium chemicznego, którego BASF jest wyłącznym partnerem korzysta rocznie 10 tysięcy dzieci.

 

Źródlo,fot.: BASF

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ