Partner serwisu
16 listopada 2015

Tańszy gaz daje większe możliwości

Kategoria: Z życia branży

Produkcja nawozów azotowych, głównego segmentu produkcyjnego Grupy Azoty, szeroko wykorzystuje gaz ziemny. Od jego cen, zależy poziom zysków ze sprzedaży wytwarzanych w zakładach produktów, jak i konkurencyjność spółki na rynku.

Tańszy gaz daje większe możliwości

Duże zapotrzebowanie

Grupa Azoty zużywa rocznie ok 2,2 mld m3 gazu. Niemal połowę tego wolumenu konsumuje sama Grupa Azoty PUŁAWY, wykorzystując go do produkcji amoniaku. Koszty zakupu „błękitnego paliwa” to ok. 30% wydatków całej spółki (44% w Grupie Azoty PUŁAWY). Dlatego ceny tego paliwa, jak i dywersyfikacja źródeł jego dostaw, stanowią kluczowy aspekt działalności Spółki.

Zmiany w organizacji zakupów gazu

Głównym dostawcą gazu ziemnego dla Grupy Azoty jest PGNiG. Wartość obrotów handlowych od grudnia 2014 r. do sierpnia 2015 r. wyniosła 1,146 mld zł. Mimo tego, w I półroczu bieżącego roku udało się nabyć aż 50% surowca na korzystniejszych warunkach niż w przypadku umów długookresowych z PGNiG (w Q4 2014 – 38,6%). Dzieje się tak m.in. dzięki zakupom na Towarowej Giełdzie Energii oraz kontraktom z innymi firmami. Również PGNiG oferuje korzystne rabaty, oparte na notowaniach cen gazu na TGE.

Naczynia połączone

Dzięki podejmowanym działaniom na rynku „błękitnego paliwa”, Grupa Azoty jest w stanie coraz efektywniej konkurować z zagranicznymi podmiotami, które dotąd zaopatrywały się w gaz po niższych cenach. Równolegle do obniżania kosztów produkcji, rozwijając koncepcję inteligentnych nawozów „szytych na miarę”, umacnia pozycję lidera na rynku krajowym i europejskim.

 

Źróło,fot.: blog Grupy Azoty

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ