Partner serwisu
15 października 2015

Co dalej z hałdą fosfogipsu w Wiślince

Kategoria: Z życia branży

31 sierpnia w Gdańskich Zakładach Nawozów Fosforowych „Fosfory” gościł minister środowiska Maciej Grabowski. Celem wizyty było zapoznanie się z aktualną sytuację dotyczącą zamknięcia i rekultywacji hałdy fosfogipsu w Wiślince. Minister Grabowski wyraził swoje zadowolenie z troski GZNF „Fosfory” o otaczającą przyrodę, zarówno w sąsiedztwie Zakładów, jak i hałdy w Wiślince.

Co dalej z hałdą fosfogipsu w Wiślince

Rekultywacja hałdy

W ostatnich latach kilkukrotnie w mediach podejmowany był temat rzekomego negatywnego oddziaływania hałdy w Wiślince na okoliczną przyrodę.

Wykonany ostatnio na podstawie Decyzji Marszałka Województwa Pomorskiego Przegląd Ekologiczny składowiska fosfogipsu w Wiślince potwierdził prawidłowość i skuteczność wykonanego zamknięcia i rekultywacji. Hałda jest odpowiednio uformowana, ustabilizowana, zrekultywowana – spełnia wymagane normy środowiskowe. Wokół hałdy funkcjonuje system zabezpieczeń, na który składają się m.in. naturalna roślinność, zbiornik retencyjny oraz rowy opaskowe, prowadzona jest plantacja 20 hektarów wierzby energetycznej.

Wojewódzka Inspekcja Weterynaryjna w Gdańsku, na zlecenie Wojewody Pomorskiego wykonała badania zwierząt i roślin w okolicy hałdy. Wyniki badań potwierdzają prawidłowość wykonanych zabezpieczeń i rekultywacji hałdy – pozostałość metali ciężkich i fosforu w tkankach ryb i zwierząt oraz ziarnach pszenicy i rzepaku mieszczą się w granicach dopuszczalnych norm. Wyniki badań są podobne jak dla kontrolowanych zwierząt i roślin z okolic znacznie oddalonych od hałdy.

Obecnie Zakłady z sukcesem wykorzystują fosforany z hałdy w Wiślince. Fosforany wypłukane ze składowiska w Wiślince, stanowią cenny surowiec, który przewożony ze zbiornika przy hałdzie do fabryki w Gdańsku, stosowany jest w produkcji nawozów mineralnych.

Dzięki temu z pewnością uda się podnieść jakość wody w sąsiedztwie hałdy w Wiślince.

 

Źródło,fot.: http://blog.pulawy.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ