Partner serwisu
06 października 2015

Polska w koalicji państw Unii Europejskiej walczących o fundusze na badania i rozwój

Kategoria: Innowacje i nauka

Osiem państw Unii Europejskiej zwróciło się do komisarza Carlosa Moedasa w sprawie unijnego finansowania sektora badań i rozwoju. Wśród nich, obok Francji, Hiszpanii oraz Włoch znalazła się również Polska. To już kolejna europejska inicjatywa minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej dotycząca finansowania badań i rozwoju.

 

Polska w koalicji państw Unii Europejskiej walczących o fundusze na badania i rozwój

Apel państw unijnych to reakcja na list przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jeana-Claude’a Junckera, w którym znalazły się m.in. plany inwestycji na rok 2016. Wśród opisywanych działań niewiele dotyczy badań naukowych, rozwoju technologicznego oraz innowacji. Oprócz minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, list podpisali również ministrowie z Hiszpanii, Bułgarii, Portugalii, Grecji, Francji, Włoch oraz Słowenii.


Badania i rozwój mają kluczowe znaczenie dla rozwoju wspólnoty europejskiej w realizowanej strategii Europa 2020. Zwiększenie wydatków w tym sektorze do 3% unijnego PKB doprowadzi do stworzenia 3,7 mln miejsc pracy i zwiększenia rocznego dochodu o 800 mld euro. Zdaniem sygnatariuszy listu, bez uwzględnienia tych działań w swoich planach, Unia Europejska może narazić się na osłabienie swojej pozycji w stosunku do światowych liderów gospodarczych skupiających się na innowacjach.


To już trzecia unijna inicjatywa z udziałem Polski dotycząca badań i rozwoju. Pierwszą z nich były zakończone sukcesem negocjacje w sprawie tzw. Planu Junckera, dzięki którym w Horyzoncie 2020 zachowano środki na naukę - chodziło wtedy o 2,7 mld euro. Natomiast w czerwcu 2015 r. Polska stanęła na czele koalicji dziewięciu państw na rzecz zmian wynagrodzenia naukowców z europejskich grantów.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ