Partner serwisu
05 października 2015

Paliwa w Polsce są zdecydowanie najtańsze

Kategoria: Paliwa

Według zestawienia Komisji Europejskiej (stan na 21 września) Polska jest w grupie krajów Unii, w których ceny paliw należą do najniższych. Według danych Komisji nasz kraj plasuje się na 26. miejscu na 28 państw pod względem cen benzyny oraz na 25. miejscu pod względem cen ON.

Paliwa w Polsce są zdecydowanie najtańsze

Paliwa w Polsce są zdecydowanie tańsze nie tylko w odniesieniu do cen w krajach Europy Zachodniej, ale również w odniesieniu do krajów o zbliżonym do Polski poziomie życia takich jak Czechy, Węgry czy Słowacja. O niskim poziomie cen świadczy również fakt, że zarówno koszt benzyny, jak i ON przed opodatkowaniem jest w Polsce wyraźnie niższy niż średnia unijna, mimo że cena ropy naftowej dla wszystkich krajów jest taka sama.

W dłuższym horyzoncie ceny paliw podążają za cenami ropy co widać chociażby po obserwacjach dynamiki 9 miesięcy tego roku, które pokazują równoległy spadek cen paliw do kosztu ropy. Natomiast dzienne notowania tych cen na rynkach międzynarodowych mogą się zmieniać w różnych kierunkach nawet przez kilka tygodni, w zależności od sytuacji na rynku paliw. Dlatego europejskie rafinerie, w tym PKN ORLEN, ustalają krajowe ceny paliw na podstawie ich notowań na giełdach w Antwerpii, Rotterdamie i Amsterdamie (tzw. rynek ARA), a nie na podstawie cen ropy naftowej – tłumaczy Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN ORLEN.

Obecny spadek cen na stacjach paliw w pełni oddaje spadki cen na rynku ropy. Od września 2014 roku do września 2015 roku średnia cena detaliczna paliw na stacjach w Polsce spadła o 90 gr w przypadku ON oraz o 80 groszy w przypadku benzyn.

Na cenę zarówno ropy jak i paliw w dużym stopniu wpływają również wahania kursów walut. Gdy kurs złotówki osłabia się względem dolara i euro, polskie firmy muszą zapłacić więcej za taką samą ilość surowca. To z kolei przekłada się wprost na cenę benzyny i oleju napędowego na stacji. Należy zaznaczyć, że tylko w ciągu ostatniego roku kurs dolara wzrósł o ok. 12,5%  wg średniego kursu NBP.

W ocenie cen rynkowych ważna jest świadomość, że notowane na giełdach paliwa to produkty „surowe” bez wzbogacenia droższymi dodatkami, a sprzedawane na stacjach paliwa gotowe zawierają do 10% komponentów,  Co niezwykle ważne, wysoki, ponad 50 % udział podatków w cenie detalicznej benzyny powoduje, że zmiany cen ARA i kursu walutowego dotyczą mniej niż połowy ceny detalicznej – dodaje Adam Czyżewski.

PKN ORLEN odnotowuje obecnie udział w krajowym detalicznym na poziomie 36,9%  z liczbą 1322 stacji własnych i 440 franczyzowych.

Więcej na temat cen ropy naftowej i paliw można przeczytać na blogu Adama Czyżewskiego na stronie www.napedzamyprzyszlosc.pl

Źródło,fot.: PKN Orlen

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ