Partner serwisu
10 sierpnia 2015

PGNiG angażuje się w poszukiwania ropy i gazu w Niemczech

Kategoria: Z życia branży

PGNiG SA podpisało umowy z firmą Central European Petroleum GmbH (CEP) dotyczące współpracy na wydzielonej części koncesji Lubben we wschodnich Niemczech w landzie Brandenburgia. Celem wspólnych operacji jest poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Planowane zaangażowanie finansowe PGNiG SA w ten projekt do połowy przyszłego roku przekroczy 10 mln euro.

PGNiG angażuje się w poszukiwania ropy i gazu w Niemczech

W efekcie podpisanych umów PGNiG SA obejmie 36% udziałów w przyszłych przychodach z potencjalnej produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego. Partnerami na wydzielonym obszarze Lubben SW są CEP (39%) będąca również operatorem i austriacka firma Rohöl-Aufsuchungs Aktiengesellschaft RAG (25%).

– Zaangażowanie PGNiG SA w ten projekt to element realizacji przyjętej przez Zarząd strategii, której jednym z filarów jest zwiększenie wolumenu produkcji ropy i gazu za granicą poprzez zakup aktywów poszukiwawczo-wydobywczych. Razem z partnerami planujemy rozpocząć wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego jeszcze w tym roku – powiedział Zbigniew Skrzypkiewicz, Wiceprezes Zarządu ds. Poszukiwań i Wydobycia w PGNiG SA.

Celem poszukiwawczym jest potencjalne złoże ropy naftowej, którego  zasoby mogą nawet być porównywalne z odkrytym przez PGNiG w ostatnich latach w Polsce złożem Lubiatów-Międzychód-Grotów, czyli jednym z największych złóż ropy naftowej w Polsce.  Łączne pierwotne zasoby wydobywalne złoża LMG szacowane były na ok. 7 mln ton ropy. PGNiG pokryje część kosztów wierceń poszukiwawczych oraz zwróci część z dotychczas poniesionych kosztów na koncesji przez firmę Central European Petroleum GmbH. Wstępnie planowane jest odwiercenie dwóch otworów.

 

Źródło,fot.: PGNiG

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ