Partner serwisu
22 lipca 2015

Synthos i NCBR wspólnie na rzecz innowacji

Kategoria: Z życia branży

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Synthos S.A. podpisały porozumienie, na mocy którego uruchomią oparte o formułę open innovation przedsięwzięcie dedykowane branży chemicznej. Na wsparcie prac badawczo-rozwojowych przeznaczą 200 mln zł.

Synthos i NCBR wspólnie na rzecz innowacji

Realizacja wspólnego przedsięwzięcia przez NCBR oraz Synthos S.A. ma na celu opracowanie i wdrożenie nowej generacji produktów chemicznych, które przyczynią się do wzrostu innowacyjności polskiej branży chemicznej. Dzięki współpracy NCBR z Synthos S.A. wsparcie otrzymają najlepsze projekty B+R. Partnerzy zdecydowali o przeznaczeniu na ten cel po 100 mln zł.

Polskie firmy chemiczne mają ogromny potencjał. Najlepszą strategią wykorzystania tego potencjału jest rozwój w oparciu o nowe technologie. Inwestycja w innowacje pozwala na uzyskanie trwałej przewagi konkurencyjnej. Cieszy, że jeden z liderów polskiego rynku chemicznego podjął decyzję o rozwoju nowych technologii we współpracy z polskimi naukowcami. Wspólnie z naszym partnerem podejmujemy przedsięwzięcie, w ramach którego sfinansowane zostaną badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie mogące zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, wpłynąć zatem na standard życia każdego z nas – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

Porozumienie NCBR i Synthos S.A. zakłada wspólne i odpowiedzialne inwestowanie przez partnerów środków prywatnych i publicznych w prace badawczo-rozwojowe w stosunku 1:1. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu kapitałowemu partnerzy podejmują się również podziału ryzyka wynikającego z charakteru prowadzonych prac.

Skutecznie konkurująca na rynku firma to dzisiaj firma innowacyjna, która posiada zdolność do tworzenia, wdrażania i upowszechniania kreatywnych rozwiązań. Dla Synthos inwestycje w działalność B+R to trwały element naszego rozwoju. Liczymy, że wspólne przedsięwzięcie z NCBR zaowocuje interesującymi, innowacyjnymi w skali światowej projektami – mówi Tomasz Kalwat, Prezes Zarządu Synthos S.A. 

W myśl podpisanego dziś w Warszawie porozumienia partnerzy ustanowią trwały i cykliczny mechanizm wsparcia w oparciu o model open innovation.  W organizowanych przez NCBR konkursach będą mogły wziąć udział konsorcja naukowo-przemysłowe zainteresowane poszukiwaniem nowatorskich rozwiązań w obszarach zdefiniowanych przez Synthos S.A. Uruchomienie pierwszego konkursu planowane jest na przełomie 2015 i 2016 roku.

Porozumienie NCBR z Synthos S.A. wpisuje się w politykę stymulowania zwiększania zaangażowania przedsiębiorców w finansowanie prac badawczo-rozwojowych.  Dotychczasowe inicjatywy NCBR już przynoszą efekty - dzięki nowatorskim konkursom i współpracy NCBR z przedsiębiorcami wskaźnik BERD w latach 2010 - 2012 wzrósł prawie dwukrotnie. W 2013 roku wydatki przedsiębiorców na B+R ponownie wzrosły. Wyniosły 6,29 mld zł, co stanowiło 43,6% nakładów na B+R ogółem (w porównaniu z 37,2% w 2012 roku). 

 

Źródło,fot.: Synthos

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ