Partner serwisu

Kolejny odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego na Pomorzu

Kategoria: Z życia branży

W połowie czerwca PGNiG SA rozpoczęło prace poszukiwawcze gazu łupkowego na odwiercie Wysin-2H na koncesji Stara Kiszewa zlokalizowanej w gminie Liniewo na Pomorzu.

Kolejny odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego na Pomorzu

Wysin-2H to już osiemnasty odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonywany w GK PGNiG, a zarazem trzeci odwiert horyzontalny. Spółka rozpoczynam tym samym fazę otworów poziomych  w odwiertach tzw. łupkowych, w rejonie pomorskim.

Odwiert Wysin realizowany jest przez firmę UOS (United Oilfield Services), a jego planowana głębokość wyniesie 3955 metrów (a całkowita długość wraz z odcinkiem kierunkowym i poziomym 5450 m). Prace wiertnicze potrwają około 65 dni. Jest to drugi odwiert na terenie gminy Liniewo. Poprzedni, Wysin-1, wykonywany w okresie marzec-maj 2013 roku, osiągnął głębokość 4040 metrów.

Bezpośrednie prace poszukiwawcze zostały poprzedzone spotkaniami informacyjnymi władzami samorządowymi oraz z mieszkańcami Gminy Liniewo, na terenie której zlokalizowany jest odwiert Wysin-2H.

Do tej pory Spółka wykonała 17 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. PGNiG planuje w 2015 r. wykonanie trzech odwiertów  horyzontalnych ze szczelinowaniem: Wysin-2H, Wysin-3H i Lubocino 4H. W tym roku wydatki inwestycyjne PGNiG SA w obszarze wydobycia szacowane są na 1,4 mld zł.

W zależności od uzyskanych wyników wierceń zapadną decyzje co do kolejnych odwiertów w rejonie Pomorza.

 

Źródło, fot.: PGNiG

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ