Partner serwisu
22 czerwca 2015

Kwasowe związki boroorganiczne Lewisa do aktywacji katalitycznej wodoru

Kategoria: Innowacje i nauka

Dr Andrew Ashley, pracownik naukowy Wydziału Chemii na Imperial College London, otrzymuje nagrodę BASF Catalysis Award 2015 za wspaniały wkład badawczy w dziedzinie aktywacji katalitycznej wodoru.

Kwasowe związki boroorganiczne Lewisa do aktywacji katalitycznej wodoru

Nagroda o wartości 10 000 EUR jest co dwa lata przyznawana młodym naukowcom. Nagroda zostanie wręczona dzisiaj przez dr. Petera Schuhmachera, dyrektora jednostki naukowej Badań Procesu i Inżynierii Chemicznej, na Forum Katalizy Molekularnej w Heidelbergu – spotkaniu ekspertów z całego świata zorganizowanym wspólnie przez Uniwersytet w Heidelbergu i BASF SE.

– Kataliza to niezastąpiona, kluczowa technologia dla przemysłu chemicznego. Jest podstawą np. poprawy energooszczędności naszych procesów produkcyjnych lub sięgania po nowe źródła surowców – podkreśla Schuhmacher. Jako firma z najlepszą na świecie platformą technologiczną do badań i rozwoju katalizatorów, BASF przykłada szczególną wagę do sponsorowania wybitnych młodych naukowców działających w tej dziedzinie.

Aby podnieść reaktywność cząsteczki wodoru, Andrew Ashley wykorzystuje komponenty niemetaliczne takie jak aminy czy kwasowe związki boroorganiczne Lewisa.

BASF zacieśnia współpracę z najlepszymi uniwersytetami

Imperial College London, gdzie zwycięzca prowadzi swoje badania, to świetny przykład programu współpracy ze środowiskiem naukowym prowadzonego przez BASF pod nazwą „UNIQUE – the BASF Academic Partnership Program” [pol.: UNIQUE - Program Współpracy ze Środowiskiem Naukowym BASF]. Dzięki temu programowi jednostki badawcze naszej firmy nawiązują trwałą, konstruktywną i udaną współpracę z najlepszymi uniwersytetami na świecie. Obecnie 14 wspólnych projektów jest reprezentowanych i dalej rozwijanych przez dedykowanego naukowca BASF. Jako przykład można wymienić różne wspólne projekty realizowane w Imperial College, w szczególności w dziedzinie materiałoznawstwa i inżynierii chemicznej.

Forum Katalizy Molekularnej w Heidelbergu – międzynarodowe sympozjum naukowe najwyższej klasy naukowców na Uniwersytecie w Heidelbergu – jest organizowane po raz ósmy. Wydarzenie to daje naukowcom reprezentującym świat nauki i przemysł okazję do wymiany wiadomości i informacji na temat najnowszych działań badawczych w dziedzinie katalizy molekularnej. Prezentacje plenarne zostały przygotowane w tym roku nie tylko przez zdobywcę nagrody, ale również prof. Douglasa W. Stephana z University of Toronto (Kanada), prof. Paula Knochela z LMU Munich (Niemcy) i prof. Paula Chirika z Princeton University (USA).

Źródło, fot.: BASF

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ