Partner serwisu
18 czerwca 2015

Dyrektor UDT o idealnym utrzymaniu ruchu

Kategoria: VIII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

– Idealny model UR? To taki, który umożliwia uzyskanie niezawodności, dostępności i bezpieczeństwa – mówi Michał Karolak, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Urzędu Dozoru Technicznego.

Dyrektor UDT o idealnym utrzymaniu ruchu

Według Michała Karolaka, model UR i strategia powinny być dopasowane do konkretnych zadań. – Budowanie takiej strategii przypomina „rozpracowywanie” drużyny przeciwnej przed meczem – stwierdza dyrektor UDT dodając, że dział UR powinien również mieć wpływ na to, co jest projektowane i budowane w danym zakładzie: – Obserwuję firmy, w których dla budowanych instalacji wykonywana jest analiza HAZOP, a w sesjach nie uczestniczą  przedstawiciele UR czy produkcji. W wyniku tego analizy HAZOP, które z definicji powinny być ukierunkowane na analizy zagrożeń i zdolności operacyjnych stają się tylko identyfikacją zagrożeń.

Michał Karolak twierdzi, że współpraca Urzędu z przemysłem jest coraz lepsza, a sam UDT – elastyczny w kwestii remontów. UDT ma jeszcze trochę do nadrobienia, staramy się zmieniać, o czym świadczą choćby nowe metody w badaniach nieniszczących – wymienia Karolak, który podkreśla, że UDT działa na rzecz społeczeństwa, dlatego też musi „czasem mocniej dokręcać śrubę zakładom przemysłowym stwarzającym ryzyka poważanej awarii”.

Wypowiedzi pochodzą z debaty, która odbyła się w ramach konferencji „Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym” (1-3.06, Kraków).

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ