Partner serwisu
02 czerwca 2015

BASF sponsoruje projekt badawczy dotyczący uprawy roślin w kosmosie

Kategoria: Innowacje i nauka

Czy można wyprodukować duże ilości wysokiej jakości warzyw na stacji kosmicznej, około 320 kilometrów nad Ziemią? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzech uczniów klasy maturalnej o profilu rolniczym ze szkoły im. Edith Stein w niemieckim Ravensburgu prowadzi projekt badawczy sprawdzający możliwość uprawy roślin w warunkach kosmicznej mikrograwitacji. Zaplanowany przez nich eksperyment ma zostać wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przed końcem 2015 roku. Naukowym i finansowym sponsorem programu jest firma BASF.

BASF sponsoruje projekt badawczy dotyczący uprawy roślin w kosmosie

- Jesteśmy podekscytowani samym projektem oraz współpracą z odważnie myślącymi młodymi ludźmi poszukującymi przełomowych idei i innowacyjnych rozwiązań. Dzięki naszemu 100-letniemu doświadczeniu w rolnictwie, badanie tego, co nas czeka w przyszłości stanowi niezwykle emocjonujące wyzwanie. Staramy się osiągnąć ostateczny cel, jakim jest uprawa i rozmnażanie roślin na stacji kosmicznej - powiedział dr Harald Rang, Starszy Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju, BASF Crop Protection.

 

Przełomowy projekt badawczy ma pomóc w lepszym zrozumieniu procesu uprawy roślin

W warunkach normalnej grawitacji, na Ziemi, do rozmnażania roślin można wykorzystywać sadzonki cięte. Tego rodzaju sadzonki mogą kontynuować wzrost wytwarzając korzenie i liście. Korzenie rosną w stronę środka Ziemi, zgodnie z kierunkiem siły grawitacji. Pędy natomiast zwracają się w kierunku źródła światła - Słońca. Jeżeli udałoby się wykorzystać sadzonki cięte do rozmnażania roślin w warunkach mikrograwitacji, byłby to ogromny krok naprzód w zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia podczas długotrwałych lotów kosmicznych - na przykład na Marsa. Żywność byłaby produkowana na kosmicznej farmie. Eksperymenty przeprowadzane w mikrograwitacji koncentrowały się do tej pory na wzroście korzeni siewek. W przeciwieństwie do siewek, sadzonki cięte nie posiadają systemu korzeniowego. Dlatego też pytanie, na które próbują odpowiedzieć uczniowie za pomocą swojego eksperymentu, jest równie proste, co przełomowe: Czy sadzonki cięte są w stanie wykształcić swój własny system korzeniowy bez pomocy grawitacji?

 

Eksperyment wykorzystuje wyniki prowadzonych przez firmę BASF badań nad grzybami

Aby zapewnić powodzenie eksperymentu, zespół młodych badaczy opracowuje obecnie odpowiednie urządzenia, które będą nadawały się do użytku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. BASF służy swoją wiedzą dotyczącą zabezpieczenia roślin przed chorobami i atakami grzybów, do których może dojść podczas planowanego na 30 dni pobytu na stacji ISS. Uczniowie odbędą najpierw staż pod okiem ekspertów z Centrum Rolniczego BASF w niemieckiej miejscowości Limburgerhof. Dopiero potem przeprowadzą stosowne próby w laboratoriach Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Jest to pierwszy, realizowany przez niemieckich uczniów projekt, który został włączony do prowadzonego przez NASA programu edukacyjnego na podstawie Umowy o Współpracy Kosmicznej zawartej z firmą NanoRacks.

 

Szkoła im. Edith Stein

Działająca w Ravensburgu oraz Aulendorf Szkoła im. Edith Stein jest placówką kształcenia zawodowego oferującą ponad 20 różnych programów edukacyjnych. Naukę pobiera w niej około 2,000 uczniów, którzy kształcą się pod kierunkiem 140 nauczycieli.  Przed kilkoma laty Szkoła im. Edith Stein została jedną z 9 tys. działających na całym świecie placówek edukacyjnych objętych programem UNESCO. Grono nauczycielskie wspiera zdolnych uczniów biorących udział w konkursach naukowych, takich jak „Jugend Forscht”. W ciągu ostatnich kilku lat uczniowie z tej szkoły zajmowali w tego typu rywalizacji bardzo wysokie miejsca, nawet na poziomie ogólnokrajowym. Więcej informacji na temat Szkoły im. Edith Stein można znaleźć w Internecie pod adresem www.ess-rv.de

 

Dział BASF Crop Protection

Dział Crop Protection firmy BASF osiągnął w 2014 roku sprzedaż na poziomie 5,4 mld EUR, oferując innowacyjne produkty z zakresu ochrony roślin, zaprawiania nasion i kontroli biologicznej, jak również przełomowe rozwiązania pozwalające na zarządzanie składnikami odżywczymi oraz stresem roślin. Oferta działu obejmuje także produkty do pielęgnacji trawników i roślin ozdobnych, zwalczania szkodników i ochrony zdrowia publicznego. BASF Crop Protection jest wiodącym innowatorem, który współpracuje z hodowcami w celu ochrony i zwiększenia plonów, umożliwiając im wydajniejsze wytwarzanie wysokiej jakości żywności. Oferując nowoczesne technologie i swoją rozległą wiedzę, dział Crop Protection firmy BASF wspiera hodowców, podnosząc tym samym jakość życia ich rodzin oraz całych społeczności. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.agro.basf.com lub na naszych kanałach społecznościowych.

Źródo: www.basf.pl

Fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ