Partner serwisu
02 czerwca 2015

Elektownia w Puławach za 4 lata

Kategoria: Z życia branży

Ponad 2,2 mld zł przeznaczy Grupa Azoty Puławy na inwestycje w Puławach do 2021 r. Za cztery lata gotowe będą elektrownia i instalacja do granulacji mechanicznej nawozów na bazie azotanu amonu, a dwa lata później do użytku zostanie oddana zmodernizowana i rozbudowana instalacja do produkcji kwasu azotowego.

Elektownia w Puławach za 4 lata

- To kolejny ogromny krok dla rozwoju Lubelszczyzny, dzięki tym inwestycjom region dostanie nową energię. Grupa Azoty już dziś daje pracę co piątemu mieszkańcowi Puław – ponad 3 tys. osób na terenie zakładów oraz 9 tys. w firmach współpracujących. Przy budowie Elektrowni Puławy przez trzy lata pracować będzie dodatkowo około tysiąca osób. To największy projekt energetyczny w regionie w ostatnich latach - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Minister podkreślił, że plan budowy Elektrowni Puławy pokazuje, jak Grupa Azoty buduje swoją przewagę konkurencyjną, samowystarczalność i niezależność.

- Śmiało mogę nazwać puławskie Azoty czempionem inwestycji w regionie. Przez ostatnie cztery lata spółka zrealizowała 150 projektów inwestycyjnych, na które poniosła 1,1 mld zł nakładu. Przed spółką kolejne pięć lat inwestycji o łącznej wartości 2,2 mld. To oznacza tylko jedno: ogromny potencjał dla tego regionu i ogromny potencjał dla polskiej chemii -  powiedział Włodzimierz Karpiński.

Minister dodał, że elektrownia nie tylko uniezależni puławską spółkę od dostaw prądu i pary, ale też wygeneruje zyski. Nadmiar produkowanej energii będzie sprzedawany na rynku.

Nowa bezemisyjna i bezodpadowa - bo zasilana gazem ziemnym - Elektrownia Puławy klasy 400 MWe, razem z obecnym blokiem węglowym, w 100 proc. uniezależnią puławską spółkę od zewnętrznych dostaw prądu i pary potrzebnej do bieżącej produkcji. Budżet tej inwestycji to 1,1 mld zł.

Inwestycja dotycząca kwasu azotowego zakłada budowę nowej linii produkcyjnej i modernizację istniejących linii kwasu. Po modernizacji wydajność linii do produkcji kwasu wzrośnie o minimum 5 proc., poprawią się również wskaźniki zużycia głównych surowców i mediów energetycznych. Całe przedsięwzięcie wpłynie znacząco na zwiększenie efektywności produkcji kwasu azotowego. Prace nad tym zadaniem rozpoczną się już w przyszłym roku i potrwają do 2021 r., a szacowane nakłady inwestycyjne to 695 mln zł.

Budowa nowej instalacji do granulacji mechanicznej uelastyczni produkcję saletry amonowej oraz umożliwi produkcję innych nawozów: Saletrzaku (CAN) i saletry amonowej granulowanej. Jest to odpowiedź na zmieniające się warunki rynkowe. Budowa potrwa do 2019 r. a jej koszt to około 385 mln zł.

Grupa Azoty Puławy to jedna z największych pod względem przychodów firm na Lubelszczyźnie. Grupa Azoty, do której należą puławskie zakłady, wpisana jest na listę firm strategicznych dla polskiej gospodarki.

Źródło i fot.: Ministerstwo Skarbu Państwa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ