Partner serwisu
23 kwietnia 2015

PKN ORLEN korzysta na niskich cenach ropy

Kategoria: Z życia branży

Spółka w I kwartale br. wypracowała zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 1,9 mld PLN. Osiągnięciu dobrego wyniku sprzyjało zarówno otoczenie makroekonomiczne (wzrost marży downstream, niskie ceny ropy naftowej), jak i większa efektywność Koncernu oraz wzrost wolumenów sprzedaży (r/r) w Downstreamie i Detalu.

PKN ORLEN korzysta na niskich cenach ropy

Jednocześnie kontynuowane były rozwojowe projekty energetyczne we Włocławku i Płocku w obszarze kogeneracji przemysłowej. Pomimo negatywnego wpływu obniżenia cen ropy naftowej na segment Upstream, średnie dzienne wydobycie na koncesjach Koncernu w Kanadzie wyniosło 6,7 tys. boe dziennie, przy racjonalizacji nakładów w tym obszarze działalności. 
W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 roku PKN ORLEN zmniejszył zadłużenie o (-) 0,6 mld PLN. W ramach kontynuacji polityki dywidendowej Zarząd Koncernu zarekomendował wypłatę dywidendy akcjonariuszom w wysokości 1,65 PLN na akcję.

W I kwartale 2015 roku PKN ORLEN wypracował:
- Zysk operacyjny EBITDA LIFO wyższy o 0,9 mld PLN (r/r)
- Wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach łącznie o 9% (r/r) 
- Przepływy operacyjne na poziomie 1 mld PLN

– Wyniki pierwszego kwartału dowodzą naszej elastyczności oraz umiejętnego wykorzystania szans wynikających ze sprzyjającego otoczenia rynkowego. Szczególnie wyraźnie obrazują to wyższe o 9% łączne wolumeny sprzedaży. W poprzednim kwartale, historycznie zwykle słabszym niż pozostała część roku, wypracowaliśmy bardzo dobre wyniki w Downstreamie i Detalu na wszystkich rynkach macierzystych. Koncentrujemy się na maksymalizacji efektów podstawowej działalności, ale nie zwalniamy też tempa rozwoju i zgodnie z harmonogramem realizujemy kluczowe projekty inwestycyjne – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

 

źródło, fot.: PKN ORLEN

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ