Partner serwisu
15 kwietnia 2015

Produkcja kompozytów w BPN

Kategoria: Innowacje i nauka

13 kwietnia 2015 r. Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Marek Siciński, Prezes Podlaskiej Wytwórni Struktur Kompozytowych Sp. z o.o. podpisali umowę o partnerstwie i współpracy na wynajem Laboratorium o profilu fizykochemicznym BPN-T. W Laboratorium o profilu fizykochemicznym prace ruszą pełną parą od maja. Będą tu opracowywane między innymi kompozytowe konstrukcje i podzespoły dla motoryzacji i energetyki wiatrowej.

Produkcja kompozytów w BPN

Podlaska Wytwórnia Struktur Kompozytowych jest przedsiębiorstwem prowadzącym badania w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii wytwarzania i zastosowań kompozytów stosowanych do tej pory głównie w lotnictwie, w innych branżach przemysłowych. Jest członkiem Śląskiego Klastra Lotniczego, którego zadaniami są m.in. inicjowanie projektów badawczych oraz wdrażanie technologii lotniczych.

- Teoretycznie możemy budować samoloty, ale obecnie skupiliśmy się na produkcji części do nowego projektu samochodu Syrenka, a są to elementy nadwozia i wnętrza – mówi Marek Siciński, Prezes Podlaskiej Wytwórni Struktur Kompozytowych.

Arrinera Hussarya to pierwszy polski supersamochód, połączenie najnowocześniejszej światowej technologii i inżynierii motoryzacyjnej z dynamicznym designem. Jego nadwozie i wnętrze z włókien węglowych i kevlaru, będzie produkowane właśnie w laboratorium mieszczącym się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Testową wersję supersamochodu można było ostatnio zobaczyć na Motor Show Poznań 2015.


Podlaska Wytwórnia Struktur Kompozytowych partycypuje też w projektach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zamierza ubiegać się o unijne dotacje z nowej perspektywy budżetowej UE i zdobyć dofinasowanie do projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii i technologii innowacyjnych. To jest drugi ważny obszar działalności spółki.

Jak mówi Prezes Siciński, spółka otwarta jest również na współpracę z podlaskimi uczelniami wyższymi, w zakresie wdrażania innowacyjnych projektów i pozyskiwania z nich pracowników.

- Cieszymy się, że pozyskaliśmy tak ciekawego partnera jak Podlaska Wytwórnia Struktur Kompozytowych. Mam nadzieję, że podpisana umowa to pierwszy krok w kierunku owocnej dla obu stron współpracy – mówi Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Źródło i fot.: bpnt.bialystok.pl

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ