Partner serwisu
27 marca 2015

Kolejne etapy gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk uzyskały pozwolenia na użytkowanie

Kategoria: Z życia branży

Na początku lutego 2015 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla II etapu nowego gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk. Podobne decyzje administracyjne zostały wydane 11 i 12 marca br. przez Wojewodę Zachodniopomorskiego i Wojewodę Pomorskiego dla III etapu inwestycji. 

Kolejne etapy gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk uzyskały pozwolenia na użytkowanie

Ukończone odcinki Karlino-Koszalin (19,5 km) oraz Koszalin-Słupsk (69 km) stanowią II i III etap gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Szczecin-Gdańsk o łącznej długości 265 km i średnicy 700 mm. Inwestycja zlokalizowana na obszarze województw: zachodniopomorskiego (11 gmin)  i pomorskiego (8 gmin)  została podzielona na cztery etapy. W listopadzie ubiegłego roku ukończono I etap relacji Płoty-Karlino o długości ok. 64 km. W chwili obecnej finalizowany jest IV etap gazociągu na odcinku Słupsk-Wiczlino, na którym trwają ostatnie prace związane z uporządkowaniem i przywróceniem terenu do stanu pierwotnego.

Budowa gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk stanowi jeden z istotnych elementów krajowego systemu przesyłowego gazu. Gazociąg umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu oraz zapewni dostawy paliwa gazowego na obszary dotąd niezgazyfikowane. Gazociąg będzie również współpracować z innymi obiektami infrastruktury gazowniczej, np. z Kawernowym Podziemnym Magazynem Gazu [KPMG] Kosakowo.

Inwestycja GAZ-SYSTEM S.A. realizowana jest w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Wartość wydatków związanych z budową gazociągu  wynosi  blisko 900 mln złotych, z czego ponad 206 mln złotych stanowi dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

– Uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie dla kolejnych dwóch etapów gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk. Przed nami ostatnie już decyzje administracyjne finalizujące budowę ponad 1200 km nowych gazociągów wysokiego ciśnienia w perspektywie 2009-2015. Dzięki stałej rozbudowie infrastruktury przesyłowej możemy elastyczniej zarządzać przesyłem gazu w Polsce, stwarzamy nowe przepustowości w systemie i umożliwiamy przesył zwiększonych ilości gazu – podkreśla Jakub Stypuła, Dyrektor Pionu Inwestycji GAZ-SYSTEM S.A. 

 

Program inwestycyjny 2015-2023

Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu GAZ-SYSTEM S.A. planuje w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej (m.in. Polska – Czechy, Polska – Słowacja, Polska – Litwa).

Źródło,fot.: GAZ-System

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ