Partner serwisu
19 marca 2015

Dobre wyniki Polwaxu w 2014 roku

Kategoria: Z życia branży

Spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 258,2 mln zł przy zysku netto na poziomie 22,4 mln zł, głównie w skutek udoskonalania i wprowadzania innowacyjnych produktów wysokomarżowych, takich jak cerezyna biała, emulsja parafinowa LTP-50, czy masa modelowa do odlewnictwa.

Dobre wyniki Polwaxu w 2014 roku

Polwax osiągnął przychody ze sprzedaży na poziomie 258,2 mln zł (241,1 mln zł w roku 2013) przy zysku netto na poziomie 22,4 mln zł (19,8 mln zł w roku 2013) i zysku na działalności operacyjnej EBITDA na poziomie 30,8 mln zł (27,5 mln zł w roku 2013).

Spółka odnotowała kilkuprocentowy wzrost przychodów w segmencie wyrobów do zastosowań przemysłowych, głównie w skutek udoskonalania i wprowadzania innowacyjnych produktów wysokomarżowych, takich jak cerezyna biała, emulsja parafinowa LTP-50, czy masa modelowa do odlewnictwa. Nowe rozwiązania znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle gumowym, chemicznym, meblarskim, jak i  lotniczym. Bardzo ciekawie rozwija się sprzedaż wosków do zastosowań specjalnych oraz antyzbrylaczy do nawozów sztucznych, których sprzedaż  znacząco wzrosła.

– W ubiegłym roku Polwax wypracował bardzo dobre wyniki finansowe, które potwierdzają, nie tylko solidne fundamenty prowadzonej przez Spółkę działalności, ale i możliwości dalszego rozwoju – powiedział Dominik Tomczyk, Prezes Zarządu Polwax S.A. – Wyniki są następstwem utrzymującej się na bardzo dobrym poziomie sprzedaży wysokomarżowych produktów dla przemysłu. Znaczący bo 18-procentowy wzrost obrotów odnotowaliśmy również w eksporcie – dodał Prezes Tomczyk.

Najbliższe pięć lat
W najbliższych pięciu latach, do 2020 roku Polwax zakłada wzrost przychodów o ponad 35 proc. (do poziomu 350 mln zł), przy marży EBITDA na poziomie 15 – 20%. Takie parametry zostały zapisane w ogłoszonej na początku marca Strategii Rozwoju na lata 2015-2020. Jej najważniejszym założeniem jest trzykrotny wzrost sprzedaży specjalistycznych produktów parafinowych dla przemysłu oraz inwestycje w zaplecze badawczo – rozwojowe. Kluczem do sukcesu jest Projekt FUTURE, który zakłada między innymi budowę instalacji odolejenia rozpuszczalnikowego (która pozwoli na przerób 30 tys. ton surowca rocznie) oraz realizowany właśnie zakup dwóch nowoczesnych laboratoriów przemysłowych od spółki LOTOS Lab w Czechowicach-Dziedzicach oraz Jaśle. Niezwykle ważny dla utrzymania ciągłości produkcji jest też sfinalizowany na początku marca zakup parku zbiorników surowcowych w  Czechowicach–Dziedzicach, które czeka w najbliższych miesiącach gruntowna modernizacja. Na ten projekt Spółka zwracała już uwagę w Prospekcie Emisyjnym.

– Rekordowy zysk w historii Spółki był efektem nie tylko ilościowego wzrostu sprzedaży, ale również poprawy rentowności – powiedział Piotr Kosiński, wiceprezes zarządu Polwax S.A., dyrektor finansowy. – Spadek kosztów sprzedaży i utrzymywanie w ryzach kosztów logistyki związanych z transportem i magazynowaniem wyrobów gotowych przełożyły się na  rentowności. Patrząc na naszą wycenę względem innych podobnej wielkości Spółek przemysłowych notowanych na GPW, jesteśmy nadal atrakcyjni, zaś nasza stopa dywidendy pokazuje, że akcje naszej Spółki są bardzo dobrą lokatą kapitału – dodaje Kosiński.

Źródło,fot.: Polwax

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ