Partner serwisu
09 lutego 2015

Nowy otwór poszukiwawczy Orlen Upstream

Kategoria: Z życia branży

30 grudnia 2014 r. Orlen Upstream rozpoczął wiercenie otworu poszukiwawczego za gazem łupkowym Pęclin-OU1 w miejscowości Kąck, w gminie Wiązowna. Jest to już 12 otwór Orlenu wykonywany w ramach realizacji zobowiązań koncesyjnych na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu łupkowego.

Nowy otwór poszukiwawczy Orlen Upstream

Spółka Orlen Upstream prowadzi prace w poszukiwaniu złóż węglowodorów na terenie gminy Wiązowna w oparciu o koncesję „Wołomin” wydaną w 2008 roku.

Koncesjonariusz wykonał już dla tego obszaru analizy archiwalnych danych geologicznych oraz pozyskał nowe dane sejsmiczne. Na podstawie wyników badań i ich interpretacji wyznaczona została lokalizacja pionowego otworu badawczego Pęclin-OU1. Planowana głębokość otworu to 3850 m. Jego celem jest pobranie próbek rdzenia skalnego do badań laboratoryjnych i oceny potencjału węglowodorowego.

Wizyta Głównego Geologa Kraju

Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński odwiedził miejsce wiercenia otworu za gazem łupkowym, wykonywanego przez Orlen Upstream.

Podczas wizyty spółka zaprezentowała stan zaawansowania prac wiertniczych, sposób organizacji pracy na wiertni, w tym pobór rdzenia wiertniczego, jak oraz działania związane z ochroną środowiska i zabezpieczeniem terenu samej wiertni, jak i okolicy przed wpływem na środowisko.

Polska jest liderem europejskim, jeśli chodzi o liczbę wywierconych otworów poszukiwawczych. Cieszy fakt, że cały czas wykonywane są nowe otwory, jak i to, że polskie firmy przodują w tych statystykach – powiedział Sławomir Brodziński.

źródło i fot.: Ministrstwo Środowiska

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ