Partner serwisu
03 lutego 2015

Intensyfikacja wydobycia gazu łupkowego - trwa rekrutacja do projektu badawczego

Kategoria: Z życia branży

Państwowy Instytut Geologiczny będzie prowadził interdyscyplinarne badania mające na celu intensyfikację wydobycia gazu z łupkowych formacji Pomorza. Jest jeszcze szansa na udział w badaniach. Trwa właśnie rekrutacja wykonawców projektu!

Intensyfikacja wydobycia gazu łupkowego - trwa rekrutacja do projektu badawczego

Państwowy Instytut Geologiczny - PIB rozpoczyna pracę nad projektem ShaleMech „Zintegrowane badania geomechaniczne w celu intensyfikacji wydobycia gazu z łupkowych formacji Pomorza”.

Projekt ten został zgłoszony przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w konsorcjum z partnerami naukowymi koordynowanymi przez Państwowy Instytut Geologiczny - PIB i reprezentowanymi przez Wydział Geologii UW i Instytut Geofizyki PAN. Jest on finansowany jest ze środków programu BlueGas - Polski Gaz Łupkowy przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównym zadaniem realizatorów projektu jest jak najlepsze rozpoznanie geomechaniki łupków w celu intensyfikacji przypływu gazu do otworu i zmniejszenia ryzyka wykonywania wierceń poziomych.

W badaniach zintegrowane będzie szerokie spektrum metod - od laboratoryjnych analiz petrograficznych i mechanicznych, przez profilowanie rdzenia, interpretację karotaży, zabiegów szczelinowania i monitoringu mikrosejsmicznego, po przetwarzanie zdjęć sejsmicznych.

Główną metodą syntezy wyników będzie numeryczne modelowanie propagowania się fali sprężystej, naprężeń i odkształceń oraz sprzężonych z nimi przepływów.

Wyniki badań w postaci oprogramowania i procedur prowadzenia badań posłużą do optymalizacji orientacji stabilnych poziomych otworów i zabiegów szczelinowania hydraulicznego oraz oceny ich efektywności.

Więcej szczegółowych informacji o projekcie znajduje się na stronie shalemech.pgi.gov.pl.

źródło: pgi.gov.pl

fot.: lupkipolskie.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ